vatreni doček

U novu godinu uplovio Novi Zeland, a potom i Australija

31.12.2022 u 17:19

Bionic
Reading

Maleni arhipelag Kiribati i otočje Samoa u Tihom oceanu prvi su ušli u 2023. godinu u 11 sati po srednjoeuropskom vremenu u subotu, sat vremena poslije u novu je godinu uplovio Novi Zeland, a potom i Australija.

Sydney je pozdravio Novu godinu tradicionalnim veličanstvenim vatrometom nazvanim "kaleidoskop boja" u gradskoj luci.

Vrhunac showa bila je duga koja se slijevala poput vodopada s mosta s obzirom na to da će grad u veljači ugostiti World Pride.

Procjenjivalo se da će spektakl privući milijun ljudi, po televiziji ABC. Mnogi su zauzeli mjesto s dobrim pogledom još rano ujutro. Diljem svijeta vatromet je pratilo još sigurno pola milijarde ljudi.

Vatromet je stajao oko 39 milijuna američkih dolara, po organizatorima.

  • +4
Vatromet Australija Izvor: Profimedia / Autor: Richard Milnes / Shutterstock Editorial / Profimedia

Prije Australije, 2023. prvi su dočekali Samoa i Kiribati u južnom Tihom oceanu, ovaj put u nazočnosti turista prvi put u zadnje dvije godine.

Obje zemlje zatvorile su, naime, granice za posjetitelje u ožujku 2020. zbog pandemije koronavirusa. Kiribati se otvorio svijetu u kolovozu, a Samoa u rujnu. 

Na Samoi vatrometi su bili organizirani u glavnom gradu Apiji i na otoku Savaiji.

Najveći otok Kiribata, Kiritimati, na kojem živi oko 5000 ljudi, prvi je naseljeni otok koji ulazi u novu godinu, no velike proslave nije bilo.

Prvi veliki međunarodni centar koji je ušao u 2023. bio je Auckland, najveći grad na Novom Zelandu, u kojem su tim povodom sve znamenitosti bile osvijetljene.

Na Sky Toweru upriličen je bio vatromet i laserski show usklađen s drugim znamenitostima uključujući most u luci i muzej.

Prošle godine toga nije bilo zbog pandemije.

Američka Samoa, samo 220 kilometara istočno od Samoe, na drugoj strani međunarodne datumske granice, bit će posljednja koja će nazdraviti dolasku 2023. godine.