razilaženje zbog brexita

Tvrdoglava Francuska živcira Britance. Zašto igra tvrdo i opet glumi lošeg policajca

09.05.2025 u 21:15

Bionic
Reading

Odnos Francuza i Britanaca već neko vrijeme ne cvjeta. London se od Brexita suočava s problemima, a Pariz ne želi popustiti zemlji koja je odlučila napustiti Europsku uniju

Od obrane do ribarstva, francuski diplomati tvrdo igraju, prema riječima francuskih i britanskih službenika. Iako su vlade optimistične u stavu da Britanija i Europa mogu obnoviti odnose nakon što im je Donald Trump na manje suptilan način pokušao okrenuti leđa, to nije bezbolan proces.

Pariz je imao ulogu takozvanog lošeg policajca tijekom pregovora o povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a i naknadnog trgovinskog sporazuma između 2016. i 2020. godine, a sada ponovo nastupa u toj ulozi. Britanci žele opet postati bliži Uniji, a samit u Londonu, ključan za to, sve je bliži.

'Francuzi su i dalje vrlo čvrsti u stavu da Britancima nakon Brexita ne treba davati nikakve privilegije', rekao je François-Joseph Schichan, bivši francuski diplomat i direktor u savjetodavnoj tvrtki Flint Global, piše Politico.

Posrijedi je pitanje naoružanja, ali i ribarstva

Francuska želi ograničiti pristup Britanaca europskom obrambenom fondu za ponovno naoružavanje u iznosu od 150 milijardi eura. Također želi osigurati produženje pristupa britanskim vodama za ribarske flote EU-a, a što im je zagarantirano do kraja sljedeće godine. U Parizu su optimistični smatrajući da će njihovo lobiranje što se tiče pitanja nabave oružja u konačnici uroditi plodom, ali ostaju suzdržani govoreći o bilo kakvom dogovoru o ribarstvu.

Europski i britanski pregovarači ovog tjedna ponovno su bili uključeni u intenzivne pregovore da bi postigli trostruki sporazum koji uključuje političku deklaraciju, obrambeni pakt i druga područja suradnje. Ključni samit dviju strana planiran je za 19. svibnja u Londonu.

Premijer Keir Starmer bio je domaćin i pozvan na rasprave na najvišoj političkoj razini o Ukrajini, a britanski ministri sudjelovali su na sastancima EU-a. Najnoviji takav sastanak održan je u Poljskoj te su se sastali ministri vanjskih poslova EU-a, a prisustvovao mu je i Britanac David Lammy.

'Radimo rame uz rame s našim europskim saveznicima kako bismo izgradili sigurniju, stabilniju i prosperitetniju Europu', rekao je Lammy.

Starmer pod pritiskom populista Faragea

No mnogo toga još uvijek može poći po zlu, pogotovo jer je Starmer pod povećanim pritiskom lidera Reform UK-a Nigela Faragea, jednog od najglasnijih podržavatelja Brexita, koji se protivi bilo kojem pokušaju vlade da ponovno uvede Ujedinjeno Kraljevstvo u europsku zajednicu.

S obzirom na nesigurnost koja obavija NATO pod Trumpom te prijetnje Washingtona da će odustati od teških pregovora o primirju s Rusijom i Ukrajinom, europski dužnosnici žele sklopiti sigurnosni pakt s Ujedinjenim Kraljevstvom, savezničkom nuklearnom silom. Međutim Pariz smatra da Britanci iskorištavaju ovaj trenutak da bi popravili loše odnose nakon Brexita.

Francuzi su načelno zainteresirani za sigurnosni savez s Ujedinjenim Kraljevstvom, ali brinu se da bi veći dogovor mogao ostaviti prostor za kasnija iznenađenja na temu kontroverznijih pitanja. Jedno od njih je pristup ribarskih flota EU-a britanskim vodama.

Prema Sporazumu o trgovini i suradnji s EU-om, potpisanom 2020. godine, europske flote imaju određena prava na ribolov i kvote u britanskim vodama, ali ona istječu 2026. godine. Francuska, Danska i Nizozemska žele produljenje tog pristupa, a Pariz osobito pokušava osigurati prava na ribolov kao preduvjet za bliže obrambeno partnerstvo.

Tvrdoglava Francuska, 'poseban odnos'...

Neke članice EU-a, poput Njemačke i onih u istočnoj Europi koje su pod većom prijetnjom Rusije, smatraju da je Francuska tvrdoglava. Trenutno Francuzi razmišljaju na način da se 'Britanci uključe, ali uz stroge uvjete'.

'Mislim da je oklijevanje Francuske u vezi s ovim pitanjem bila više početna pregovaračka pozicija jer francuska obrambena industrija ne želi konkurenciju, a to će imati utjecaj na radna mjesta na lokalnoj razini', rekao je dužnosnik.

Britanija vidi Bruxelles kao bliskog partnera unatoč napuštanju EU-a, ali francusko povjerenje u Ujedinjeno Kraljevstvo nije isto kao prije. Osim toga, Britanija vjeruje da je 'poseban odnos' sa SAD-om još uvijek moguće spasiti, a EU se pomirio s prekidom odnosa s Amerikom pod Trumpom.

To je, uz britanske napore da osiguraju trgovinski sporazum s Washingtonom, samo ojačalo francusko uvjerenje da će resetiranje odnosa biti relativno ograničeno i da Ujedinjeno Kraljevstvo ne vidi svoju budućnost isključivo u suradnji s kontinentalnom Europom. Na kraju, uloga Francuske u tome mogla bi se svesti na hladnu političku kalkulaciju. Macron treba Starmera ako želi postići bilo što u vezi s Ukrajinom.

'Ako Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo ne budu surađivali, ništa se neće dogoditi. Ako Macron želi rezultate, mora biti usklađen s Londonom', rekao je Schichan, bivši francuski diplomat.