TRAŽE RADNU SNAGU

Turistički raj u kojem ljetuju i Hrvati na rubu kaosa: Tko će poslužiti goste ovo ljeto?

28.07.2025 u 15:31

Bionic
Reading

Grčkoj je hitno potrebna strana radna snaga. Hotelijeri diljem zemlje i dalje očajnički traže recepcionare, sobarice, spasioce, portire, konobare i kuhare. Prema podacima Udruge grčkih hotelijera, nedostaje im najmanje 60.000 radnika

Grčka se suočava s ozbiljnom krizom na tržištu rada. Nedostatak sezonskih radnika, birokratske poteškoće u zapošljavanju stranaca i stroga imigracijska politika nove vlade stvaraju začarani krug u kojem rastući turizam ostaje bez potrebne radne snage. Dok hoteli i butici očajnički traže osoblje, tisuće potencijalnih radnika ili odustaju zbog neizvjesnosti i složene procedure ili pak biraju poslove u drugim zemljama jer im nude bolje uvjete i sigurnost.

'Traži se osoblje'

Matina, vlasnica elegantnog butika na grčkom otoku Tinosu, već sada na koljenima moli za radnike za nadolazeću sezonu. Unatoč tome što su plaće ondje veće nego u Ateni i što je smještaj zaposlenih osiguran, pronalazak radne snage postaje sve teži. Na otoku i širom cijele Grčke mogu se vidjeti natpisi 'Traži se osoblje' – od hotela do trgovina, piše DW.

Uzlazni trend turizma u Grčkoj prati ogroman manjak sezonaca. Iako je država potpisala sporazume s Armenijom, Gruzijom, Moldavijom, Indijom, Filipinima i Vijetnamom da bi legalno uvezla 40.000 stranih radnika, birokracija i nedostatak osoblja u veleposlanstvima otežavaju taj proces.

Tako brojni hotelijeri i ugostitelji ostaju bez recepcionara, sobarica, konobara i kuhara. Prema Udruzi grčkih hotelijera, samo u turizmu nedostaje najmanje 60.000 radnika.

Pandemija je učinila dodatnu štetu: mnogi sezonci su se zbog neizvjesnosti i kratkotrajne potpore nezaposlenima odlučili trajno povući iz turističkog sektora. Mladima se pak nudi privlačnija prilika za sezonski rad u zapadnoj Europi, a iskusni radnici iz Albanije, koji su desetljećima činili velik dio ovog tržišta rada, sada odlaze u mirovinu ili traže posao u drugim zemljama.

Problem su stroge mjere vlade

Grčko gospodarstvo je desetljećima ovisno o migrantima, osobito u turizmu, građevini i poljoprivredi. Jačanje turističkog sektora nakon pandemije dugoročno je povećalo potražnju za radnicima, no problem su stroge mjere i zakonski potezi nove vlade.

Konzervativni premijer Kiriakos Micotakis odlučio je strogo kontrolirati priljev migranata, igrajući na političku kartu koja često otežava život legalnim radnicima iz inozemstva.

Novi ministar Thanos Plevris donio je pak zakone koji uvođenjem zatvorskih kazni za odbijene tražitelje azila ako se ne vrate u svoju zemlju samo otežavaju situaciju. Ilegalni migranti imaju dva izbora: zatvor ili povratak. Istovremeno, grčke vlasti prijavljuju sve veći priljev migranata s Bliskog istoka preko otoka Krete, što se predstavlja kao ozbiljan problem. Sve to čini radnu snagu u turističkom sektoru još traženijom, ali i osjetljivim političkim pitanjem.