IMAJU PLAN

Ovaj divni otok pod 'opsadom' je turista, a evo kako planiraju to riješiti

21.07.2025 u 07:57

Bionic
Reading

Grčki otok Symi planira uvesti naknadu za posjetitelje koji ne ostaju preko noći kako bi riješili probleme nastale zbog prekomjernog turizma

Vlasti bajkovitog grčkog otoka Symija sad planira uvesti naknadu za turiste koji posjećuju otok, ali neće prenoćiti na njemu.

Predloženo je da iznos naknade bude tri eura, a lokalne vlasti planiraju novac iskoristiti za poboljšanje infrastrukture i javnih usluga. Odluka o uvođenju naknade je već donesena na razini otoka, a vlasti Symija su zatražile potvrdu i odobrenje centralne vlade u Ateni, izvijestio je dnevni list Kathimerini.

Symi, smješten u blizini obale Turske i poznat po slikovitim šarenim kućama i prekrasnim plažama, postaje sve popularnija jednodnevna destinacija za turiste, posebice za one koji dolaze trajektima s većih grčkih otoka poput Rodosa i iz susjednih država. Većina tih posjetitelja na otoku ostaje svega nekoliko sati, što stvara snažan pritisak na infrastrukturu, okoliš, javne sanitarne ustanove i lokalne resurse, dok ekonomska korist za Symi ostaje ograničena jer brojni turisti ne koriste smještajne kapacitete, niti značajnije troše u lokalnim restoranima i trgovinama.

Prekomjerni turizam (overtourism) danas je sve veći problem s kojim se suočavaju mnoge popularne destinacije, osobito manji otoci i povijesni gradovi u Hrvatskoj, Grčkoj, Italiji i Španjolskoj.

MEDITERANSKI DRAGULJ

Ovo je jedna od najljepših plaža svijeta i zbog nje svi žele posjetiti ovaj otok

Pogledaj galeriju

Ogromne gužve

Velike dnevne gužve opterećuju infrastrukturu, proizvode velike količine otpada, utječu na opskrbu vodom i strujom te pogoršavaju kvalitetu života lokalnog stanovništva. U sezoni je često teško pristupiti bolnicama i ambulantama, a gradske vlasti izdvajaju sve veće iznose za čišćenje i održavanje javnih prostora.

Baš zbog toga, Svjetska turistička organizacija i sve više lokalnih samouprava preporučuju uvođenje posebnih turističkih pristojbi. Već su slične pristojbe uvele Venecija, Dubrovnik i Barcelona kako bi ograničile broj jednodnevnih izleta i motivirale turiste da dulje ostanu ili barem doprinose financijski održavanju destinacija.

Ako plan Symija dobije dozvolu države, prihod od naknade bit će usmjeren u održavanje i poboljšanje kanalizacije, čistoće, javnog prijevoza i drugih infrastrukturnih usluga, što bi trebali osjetiti i lokalci i turisti.

Ovaj potez Symija smatra se mogućim modelom i za druge grčke otoke te male povijesne destinacije koje žele smanjiti negativne učinke prekomjernog turizma, a pritom osigurati održivi razvoj turizma.