'neviđena situacija'

Severe Weather Europe: Neki se prže na 46°C. I u Hrvatsku stižu 'vrtoglave temperature'

01.07.2025 u 10:09

Bionic
Reading

Rekordan broj upozorenja na ekstremne vrućine na snazi je diljem Francuske dok ta zemlja, uz druge dijelove južne i istočne Europe, trpi posljedice razornog toplinskog vala s vrtoglavim temperaturama. Šesnaest francuskih regija, uključujući Pariz, stavljeno je pod crveno upozorenje za utorak – što je najviša razina pripravnosti – a još je 68 regija pod narančastim upozorenjem

U ponedjeljak je čak 84 od ukupno 96 metropolitanskih regija bilo obuhvaćeno narančastim upozorenjem, što je francuska ministrica za klimatske promjene Agnès Pannier-Runacher opisala kao 'neviđenu situaciju'. Slična upozorenja izdana su za dijelove Španjolske, Portugala, Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva te balkanskih zemalja, a odnosi se to i na Hrvatsku, prenosi BBC.

Španjolska i Portugal zabilježili su najtoplije lipanjske dane otkako postoje mjerenja. U subotu je u El Granadu, u španjolskoj Andaluziji, izmjereno 46 Celzijevih stupnjeva, a u portugalskom gradu Mori u nedjelju je temperatura dosegnula 46,6 stupnjeva.

Zdravstvene službe diljem pogođenih zemalja podignute su na višu razinu pripravnosti, a građani su pozvani da ostanu u zatvorenim prostorima koliko god je to moguće.

Zatvoreno skoro 200 škola u Francuskoj

U Francuskoj je gotovo 200 škola zatvoreno ili su djelomično obustavile nastavu zbog toplinskog vala koji već više od tjedan dana pogađa dijelove kontinenta, a očekuje se da će vrhunac dosegnuti sredinom tjedna. Crveno upozorenje stupa na snagu u utorak u 12 sati po lokalnom vremenu.

U nedjelju su u planinskom lancu Corbières na jugu Francuske izbili šumski požari, što je dovelo do evakuacije i privremenog zatvaranja autocesta, no stavljeni su pod kontrolu, izvijestili su dužnosnici francuskim medijima.

U Italiji je 21 grad – među kojima su Rim, Milano, Venecija i cijeli otok Sardinija – proglašen zonama najviše razine opasnosti. Mario Guarino, potpredsjednik Talijanskog društva za hitnu medicinu, izjavio je za agenciju AFP da su bolnice diljem zemlje zabilježile porast slučajeva toplinskog udara za 10 posto.

U ponedjeljak su i dijelovi Ujedinjenog Kraljevstva bili na rubu dosezanja rekorda jednog od najtoplijih lipanjskih dana u povijesti. Najviša dnevna temperatura, 33,1 Celzijev stupanj, izmjerena je na londonskom aerodromu Heathrow, a na Wimbledonu je pak izmjereno 32,9 stupnjeva – najviša temperatura zabilježenu prvog dana tog teniskog turnira otkako se održava.

Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
  • Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
  • Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
  • Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
  • Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
  • Toplinski val u Italiji i Španjolskoj
    +7
Toplinski val u Italiji i Španjolskoj Izvor: EPA / Autor: Manuel Bruque

I mladi pate

U Španjolskoj, koja je na putu da zabilježi svoj najtopliji lipanj dosad, upozorenja na vrućinu i dalje su na snazi. 'Ne mogu spavati, patim od nesanice, doživljavam toplinske udare, gubim apetit i ne mogu se koncentrirati', izjavila je 21-godišnja Anabel Sanchez za Reuters u Sevilli.

U Portugalu je sedam okruga, uključujući glavni grad Lisabon, pod najvišom razinom upozorenja. I njemačka meteorološka služba upozorila je da bi temperature u utorak i srijedu mogle doseći gotovo 38 Celzijevih stupnjeva, što bi moglo oboriti dosadašnje temperaturne rekorde.

Toplinski val doveo je i do opadanja razine vode u rijeci Rajni – važnom prometnom putu – što je smanjilo nosivost teretnih brodova i povećalo troškove prijevoza.

Nesnosne vrućine na Balkanu

Zemlje Balkana i okolne regije također se bore s nesnosnim vrućinama, iako su temperature počele lagano padati.

U Turskoj su spasilačke službe evakuirale više od 50.000 ljudi, uglavnom iz ljetovališta u području Izmira na zapadu zemlje, dok su vatrogasci gasili stotine požara koji su izbili posljednjih dana. Šumske požare pogoršavali su snažni vjetrovi dosežući brzinu od 120 kilometara na sat, a najmanje 20 kuća je uništeno.

Šumski požari izbili su i u Hrvatskoj te su izdana crvena upozorenja za obalna područja, a i u Crnoj Gori na snazi je upozorenje zbog ekstremnih temperatura.

U Grčkoj se temperature već danima kreću oko 40 Celzijevih stupnjeva. Prošli tjedan izbili su požari u obalnim gradovima nedaleko od Atene, uništavajući domove i prisiljavajući stanovnike na evakuaciju.

U srijedu je i Srbija zabilježila najtopliji dan otkako postoje mjerenja, a tamošnja meteorološka služba upozorila je da veći dio zemlje trpi 'teške i ekstremne uvjete suše'.

U Sarajevu izmjereno 38,8 stupnjeva

U glavnom gradu Bosne i Hercegovine u četvrtak je izmjereno rekordnih 38,8 Celzijevih stupnjeva, u Sloveniji je u subotu zabilježena najviša lipanjska temperatura u povijesti, a Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije, u petak je dosegnuo 42 Celzijeva stupnja. Očekuje se da će slične temperature potrajati.

Osim zdravstvenih prijetnji, toplinski val ostavlja ozbiljne posljedice na okoliš. Temperature u Jadranskom moru dosežu razine koje pogoduju širenju invazivnih vrsta poput otrovne ribe lav, a dodatno ugrožavaju alpske ledenjake koji se ionako otapaju rekordnim tempom.

Povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava, Volker Türk, upozorio je u ponedjeljak da toplinski val još jednom pokazuje koliko je hitno potrebno prilagoditi se klimatskim promjenama i postupno napustiti štetne prakse, uključujući korištenje fosilnih goriva, glavnog uzroka globalnog zagrijavanja.

Ugrožen život

'Rastuće temperature, porast razine mora, poplave, suše i šumski požari ozbiljno ugrožavaju naša prava na život, zdravlje, čist, zdrav i održiv okoliš te mnoga druga', rekao je Türk pred Vijećem UN-a za ljudska prava.

Prema Međuvladinom panelu UN-a o klimatskim promjenama, ovakvi toplinski valovi sve su češći zbog klimatskih promjena izazvanih ljudskim djelovanjem. Stručnjaci upozoravaju da će ekstremne vrućine postajati sve češće i još intenzivnije kako se planet nastavlja zagrijavati.

Richard Allan, profesor klimatskih znanosti sa Sveučilišta Reading u Velikoj Britaniji, objašnjava da povećane razine stakleničkih plinova otežavaju Zemlji da izgubi višak topline.

'Toplija i suša atmosfera učinkovitije isušuje tlo, što znači da toplinski valovi postaju sve izraženiji, a nekada umjereni toplinski događaji sada prelaze u ekstremne.'