prate i upozoravaju

SAD iznimno zabrinut zbog kineskih brodova koji potajno prevoze iransku naftu

16.10.2019 u 10:54

Bionic
Reading

Bijela kuća je upozorila kineske brodarske tvrtke da ne isključuju brodske transpondere kako bi sakrili iranske pošiljke nafte, što krši američke sankcije, otkrila su dva dužnosnika američke vlade.

"Brodarskim tvrtkama stalno šaljemo poruke da to ne čine i kako to nije vrijedno toga", rekao je jedan dužnosnik koji je za Reuters govorio pod uvjetom anonimnosti.

"To je iznimno opasno i neodgovorno ponašanje".

Kina je najveći preostali kupac iranske nafte nakon što je američki predsjednik Donald Trump ponovno uveo sankcije koje se odnose na glavni izvozni proizvod Teherana. Trump je u svibnju pooštrio sankcije kako bi pokušao u potpunosti zaustaviti iransku prodaju nafte.

Cilj sankcija je zaustavljanje iranskih nuklearnih ambicija, balističkog raketnog programa i utjecaja na Siriju, Irak i druge države. Iranski izvoz nafte pao je s oko 2,5 milijuna na manje od 400 tisuća barela po danu.

SAD je 25. rujna uveo sankcije protiv pet kineskih pojedinaca i dvije podružnice kineske korporacije COSCO Shipping, tvrdeći da su prekršili sankcije prijevozom iranske nafte.

Nekoliko dana kasnije je 14 brodova COSCO-a, što odgovara trećini njegove sveukupne flote, prestalo slati svoje lokacije automatskim indentifikacijskim sustavom (AIS), između 30. rujna i 7. listopada, pokazuju podaci na Reinitiv Eikonu.

Američka vlada je u utorak neovisno potvrdila da COSCO gasi AIS na svojim brodovima.

Međunarodna pomorska organizacija od plovila zahtijeva da koriste transpondere zbog sigurnosti i transparentnosti. Posada može isključiti te uređaje u slučaju opasnosti od piratstva ili sličnih prijetnji. No oni se često gase kako bi se sakrila ilegalna aktivnost brodova.

Još uvijek se ne zna što Trumpova vlada može učiniti kako bi primorala tankere da to prestanu činiti. Washington je upozorio energetske i špediterske tvrtke te službenike luka da budu oprezni po pitanju trgovine iranskom naftom, zaprijetivši im sankcijama.

Američke vlasti vjeruju kako bi sankcije mogle izazvati ekonomsku depresiju u Iranu, tvrdi jedan dužnosnik.

No ta bliskooistočna država ima godine iskustva funkcioniranja u takvim uvjetima. Neki analitičari vjeruju kako Teheran pokušava preživjeti ekonomske probleme do studenog 2020., kad su američki predsjednički izbori, nadajući se da će Trump izgubiti i da će idući čelnik zauzeti blaži pristup prema Iranu.

"Ako računaju na novog predsjednika i pokaže se da su bili u krivu, to je loše", istaknuo je drugi dužnosnik.

"Zato što vjerujem da nitko ne misli da bi nakon studenog mogli preživjeti još četiri godine pod ovakvim režimom sankcija", zaključuje.

Reutersov izvor je naglasio i kako Trumpova vlada prati ilegalne pošiljke nafte iako ih ne može zaustaviti.

"Ovog trenutka doslovno pratimo brod po brod, jer je svaki od njih veoma važan" za iransko gospodarstvo.