Je li Rusija pojačala zračne napade, priprema li se za novu ofenzivu i koliko će Ukrajini pomoći ukidanje ograničenja u korištenju zapadnog naoružanja, koje najavljuje njemački kancelar, neka su od aktualnih pitanja na koja smo odgovore potražili od vojnog analitičara Igora Tabaka
Rusija je proteklog vikenda izvela najveći zračni napad na Ukrajinu u dosadašnjem tijeku rata, ispalivši tijekom noći u nedjelju 367 projektila i dronova na ukrajinske gradove, uključujući glavni grad Kijev. U napadu je poginulo najmanje 12 osoba, a deseci su ranjeni.
Čak i Trump napao Putina
Brutalna ruska akcija izazvala je osude širom svijeta, a čak je i američki predsjednik Donald Trump, inače sklon umanjivanju odgovornosti ruskog predsjednika, žestoko napao Vladimira Putina i najavio mogućnost uvođenja dodatnih sankcija. Paralelno s tim, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorava da Rusi pripremaju novu ofenzivu, a njemački kancelar Friedrich Merz najavljuje da se ukida ograničenje vezano za domet oružja koje europski saveznici šalju Kijevu, što bi značilo da Ukrajinci mogu udariti dublje unutar ruskog teritorija.
Analitičar stručnog portala Obris Igor Tabak naglašava da ruski napadi praktički nisu prestali još od jeseni, ali da povremeno eskaliraju.
Ciljevi napada
'Cilj ovakvih napada je s jedne strane uništavanje ciljeva, s druge strane iscrpljivanje preostale ukrajinske protuzračne obrane, a s treće strane je cilj psihološki utjecaj na stanovništvo. Budući da već mjesecima Ukrajina nije imala jednu noć bez uzbuna, to je za ljude katastrofa već i s osnova spavanja i odmornosti ujutro za rad', kaže Tabak.
Objašnjava da Ukrajinci moraju dozirati sredstva protuzračne obrane, kojih imaju premalo, što Rusi obilato koriste napadajući u valovima u kojima, uz dronove s bojevim glavama, koriste i mamce.
'Dio tih dronova su mamci. U zadnje vrijeme čulo se da su možda i pola tih dronova mamci. Oni izgledaju kao udarni dronovi, ali su puno jeftiniji jer ne nose bojeve glave, no njihovo rušenje je jednako zahtjevno. Upravo to miješanje dronova i služi za trošenje protuzračnih resursa', kaže Tabak.
Je li moguća nova ruska ofenziva?
Objašnjava i da ruska vojska čitavo vrijeme promatra i proučava ponašanje i položaje ukrajinske protuzračne obrane, od toga kako pali radare da bi pratila koji projektili i dronovi dolaze do toga otkud se lansiraju protuzračni projektili, a da bi preciznim oružjem ciljala radarske postaje i pozicije s kojih djeluju sustavi PZO-a.
Što se tiče moguće ruske ofenzive, na koju upozorava Zelenski, Tabak očekuje eskalaciju sukoba, iako ponavlja da se borbe i inače svakodnevno vode, odnosno da se nisu prekidale.
'Doduše, zadnjih tjedan-dva ukrajinski izvori govore o 'blažem' ritmu, s nešto manje napada i žrtava, ali i tu je riječ o između 100 i 150 napada dnevno te oko tisuću poginulih i ranjenih ruskih vojnika. I da, može se očekivati eskalacija borbi. Dolazi bolje vrijeme, a osim toga vidljivo je dodatno koncentriranje ruskih snaga angažiranih u Ukrajini, i to po 20.000 mjesečno. Prije nekoliko dana spominjala se ukupna brojka od oko 640.000 ljudi, s time da je kod ove svježe koncentracije riječ o ruskim pograničnim područjima, a to se veže s Putinovom pričom o pojačanoj uspostavi tampon zone', objašnjava Tabak.
Trumpove sankcije Rusiji su PR
Kad je riječ o Trumpovoj najavi mogućih novih sankcija Rusiji, Tabak nije previše optimističan.
'Mislim da je Trumpova retorika uvelike PR, usmjerena je na medije, na javni dojam i zapravo je pitanje koliko odražava bitnu stvar - količinu opreme koju je Amerika bila spremna donirati ili prodati, bilo Ukrajini, bilo ukrajinskim saveznicima. Protuzračna obrana uvelike ovisi o zapadnoj tehnici. I ta tehnika, a govorimo o raketama za sustave i o samim sustavima, dakle lanserima, radarima, sva ta tehnika je skupa i malobrojna. A u ovakvim svakovečernjim velikim zračnim napadima zapravo se otvara prostor za potrošnju jako puno takvog protuzračnog naoružanja. I veliki je izazov odlučiti što rušiti jer Ukrajina nema resurse za rušenje naprednim sredstvima svega što na nju dolazi', kaže analitičar.
Dodaje da Ukrajina mora računati i s pitanjem hoće li u doglednim mjesecima biti obnove zaliha te da mora štedjeti.
'A to je ono što je zapravo glavna stvar kod Amerike danas. Trump prijeti sankcijama, prijeti carinama, a to su sporedne stvari jer je njihova trgovinska razmjena s Ruskom Federacijom ionako svedena na sitne razine. Ono glavno gdje može pomoći je vojno-tehnički, a tu nije jasno je li on voljan napraviti išta ili ništa, dok priča i objavljuje na svojoj društvenoj mreži', kaže Tabak.
Ukidanje ograničenja u dometu zapadnih sustava
Nastavno na temu ukrajinske štednje u korištenju sredstava, pitamo analitičara koliko će Ukrajini koristiti najava njemačkog kancelara Merza da europski saveznici ukidaju ograničenja u dometu korištenja sustava koje su poslali u Ukrajinu, čime će ukrajinska vojska biti u mogućnosti dublje udariti na ruski teritorij.
'Potpuno je svejedno koje su ovlasti gađanja ako nemaš čime gađati. Dakle ključno pitanje ovog ogromnog rata je potrošnja materijala. Ritam potrošnje koji Zapad ili nije ili je jedva sposoban pratiti. Sva ta sredstva koja se isporučuju, isporučuju se sporadično i u malim količinama. U momentu u kojem Merz govori o ovlastima za gađanje, vjerujem da bi Ukrajinci bili savršeno zadovoljni time da im ograničenja ostanu, ali da dobiju rakete Taurus u nekoj pristojnoj količini', kaže Tabak i dodaje da te najave ukidanja ograničenja dobro zvuče na televiziji i konferencijama za medije, ali da Ukrajini treba 'množina materijala'.
Nabraja da je potrebno isporučiti milijune komada topničkog streljiva, kao i oklopna vozila i protuzračno naoružanje, koje 'kapne tu i tamo na komad, a trebalo bi u beskrajno velikim količinama'.
Sjeverna Koreja jači saveznik od NATO-a i EU-a
'To je razlika između ratovanja zadnjih desetljeća u raznim mirovnim operacijama i klasičnog velikog konvencionalnog rata koji sad gledamo u Ukrajini. Razlika je prvo i osnovno u potrošnji materijala i ritmu te potrošnje. Ne kaže se slučajno da je rat u Ukrajini sličan jedino Prvom ili Drugom svjetskom ratu po doslovno tisućama tona korištenih materijala, a odjednom je jedna Sjeverna Koreja sa svojim, da tako kažem, starinskim pristupom tim stvarima jači saveznik nego čitav NATO i EU. Jer jednostavno je upregnula svoju industriju za nekadašnje ratovanje i Rusima šalje milijune granata, a ne poruke o ovlastima za gađanje', naglašava Tabak.