državni zavod za statistiku

Rast zaliha gotovih industrijskih proizvoda, pad zaliha energije

02.08.2023 u 06:52

Bionic
Reading

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju lipnja ove godine bile su 1,7 posto manje nego mjesec dana prije, dok su prema lipnju prošle godine porasle za osam posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni najviše su porasle zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 4,8 posto te zalihe intermedijarnih proizvoda, za 1,5 posto.

Istodobno su zalihe energije pale za 11 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,1 posto, a kapitalnih proizvoda za 2,6 posto.

Na godišnjoj su razini, pak, najviše porasle zalihe kapitalnih proizvoda, za 44 posto. Zalihe intermedijarnih proizvoda su porasle za 10,6 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 8,9 posto.

Istodobno su zalihe energije pale za 18,1 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 5,1 posto.

Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 1,6 posto, a u rudarstvu i vađenju za 3,6 posto.

U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 41,3 posto, te u proizvodnji proizvoda od gume i plastike, za 29,7 posto.

Istodobno su najviše pale zalihe u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 11,2 posto koliko su pale i zalihe u proizvodnji duhanskih proizvoda.

Na godišnjoj su razini zalihe u rudarstvu i vađenju pale za 3,5 posto, dok su u prerađivačkoj industriji porasle za 8,6 posto.

Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na kraju lipnja ove u odnosu na isti mjesec prošle godine bilježi u proizvodnji strojeva i uređaja, za 79,7 posto, proizvodnji proizvoda od gume i plastike, za 50,7 posto, preradi drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; proizvodnji proizvoda od slame i pletarskih materijala, za 28,2 posto itd.

Najviše su pale zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 62,7 posto, u proizvodnji duhanskih proizvoda i proizvodnji metala za po 24,5 posto itd.