Rusija je razvila novu taktiku korištenja iranskih dronova Šahida u svojim napadima na Ukrajinu, a ona se pokazuje sve učinkovitijom i opasnijom. Umjesto dosadašnjih niskih letova, dronovi sada dolaze s velikih visina, što otežava njihovo uništavanje konvencionalnim sredstvima obrane, iako ih radari lakše uočavaju
Ukrajinske mobilne jedinice, koje koriste teške mitraljeze montirane na vozilima, teško dolaze do izražaja protiv ovako prilagođenih dronova. Prema tvrdnjama ukrajinskih vojnika, novi Šahidi lete brže i na višim visinama, a neke modifikacije povećale su im maksimalnu brzinu sa 185 na čak 290 kilometara na sat.
Zbog toga se ukrajinska obrana sve više mora oslanjati na sofisticiranija i skuplja sredstva poput prijenosnih raketnih sustava zemlja-zrak (MANPADS). Jedan od zapovjednika vatrene jedinice rekao je za Business Insider da su Šahidi postali znatno teži ciljevi, što dovodi do većeg trošenja ukrajinske protuzračne obrane.
Cilj: Iscrpljivanje ukrajinskog sustava obrane
Rusija sustavno koristi Šahide da bi iscrpila ukrajinsku protuzračnu obranu, uključujući elektroničko ratovanje i projektile zemlja-zrak. Broj lansiranja dronova naglo raste – od prosječno 130 tjedno u rujnu 2024. na čak 1100 tjedno ovog proljeća, izvijestio je Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS).
Ovi napadi često dolaze u kombinaciji s raketnim udarima dugog dometa, što samo otežava obranu, osobito noću. Dodatni problem predstavlja činjenica da je značajan dio Šahida zapravo bezbojevna verzija koja služi kao mamac – oko 40 od svakih 100 dronova, tvrdi pukovnik Jurij Ihnat za RBC Ukrajina.
Ekonomska računica koja ide u korist Rusije
Iako su Šahidi sporiji i slabije naoružani od krstarećih ili balističkih projektila, njihova cijena od samo 20.000 do 50.000 dolara po komadu omogućuje Rusiji da ih lokalno proizvodi i lansira u masovnim količinama.
Usporedbe radi, projektil iz ukrajinskog sovjetskog sustava Buk-M1 stoji oko 300.000 dolara, a presretač američkog sustava Patriot – kojih Ukrajina ima između šest i osam – može stajati i do četiri milijuna dolara. Ta golema razlika u cijeni dodatno ide na ruku ruskoj taktici 'iscrpljivanja brojevima'.
Novi modeli: Brži i većeg dometa
Ukrajinska obavještajna služba izvijestila je još u veljači da Rusija radi na novoj verziji drona koji bi mogao doseći brzinu do 600 km/h i imati domet od čak 2500 kilometara, što bi zakompliciralo ionako zahtjevnu zadaću obrane te zemlje.
Ministarstva obrane Ukrajine i Rusije nisu komentirala ove navode za Business Insider.