ANALITIČARI UPOZORAVAJU

Moguće je da iza svega stoji vlast premijera Gruevskog

09.05.2015 u 21:33

Bionic
Reading

Sukobi iz Makedonije koji su u subotu izbili u gradu Kumanovu mogu se preliti u dijelove zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, ocijenio je u subotu u Beogradu vojni analitičar, dok srbijanski dužnosnici poručuju da nema naznaka o mogućem proširenju sukoba iz Makedonije na jug Srbije.

U razgovoru za HTVpolitički analitičar Sašo Ordanoski rekao kako Makedonija prolazi kroz najveću krizu u svojoj političkoj povjesti. Prema njegovu mišljenju, veliki je problem to što nitko od ministara nije istupio i građanima Makedonije objasnio što se u gradu zapravo događa. Posljednje vijesti govore da su se neki od napadača predali, rekao je Ordanoski.

Prema njegovu mišljenju, ovo je u prvom redu protualbanski incident. S obzirom na sve elemente koji se mogu vidjeti na političkoj sceni, kaže, ne bi ga iznenadilo da iza svega stoji sama vlast, makedonske tajne službe koje žele krizu dovesti do usijanja kako bi mogli na drugačiji način pregovarati o sigurnosti zemlje.

Podsjetimo, prije nekoliko dana prosvjednici su u Skoplju tražili ostavku premijera Nikole Gruevskog zbog prikrivanja istine o ubojstvu 22-godišnjeg mladića. Oporba je tada tvrdila da ga je ubio policajac. Oporba je također za 17. svibnja najavila veliki prosvjed protiv vlasti.


U povodu sukoba makedonske policije i naoružanih skupina u Kumanovu srbijanski vojni analitičar Aleksandar Radić ukazao je da se "ozračje konflikta iz Makedonije može stvoriti u dijelovima zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju".

On je ocijenio kako je problem što nije sigurno da li je Srbija dovoljno jaka izboriti se s takvim izazovom, poglavito u područjima u kojima bi se mogle "reaktiviranje već postojeće krize" poput Raške oblasti ili Sandžaka, te juga Srbije, gdje u tri općine živi većinsko albansko stanovništvo.

Radić sugerira da su to "prostori koje sigurnosne strukture (Srbije) moraju pažljivo promatrati".


On je za agenciju Beta ocijenio kako sadašnja vlast, drastičnije nego prethodne, pribjegava samo "dnevno-političkoj uporabi ili zloporabi sistema sigurnosti", rekavši kako "nedostaje znanje i sposobnost da shvati s čime se taj sustav može suočiti".

"To predstavlja najveći problem. Ne toliko šta netko drugi može učiniti protiv sigurnosti Srbije, nego da li smo mi dovoljno jaki da naš sustav odoli eventualnom izazovu", ocijenio je Radić .

Po njegovoj ocjeni, s albanske strane postoji očigledan pritisak da se ostvare nacionalni ciljevi, što predstavlja situaciju koja uz malo nesmotrenih poteza može dovesti do ozbiljnih sigurnosnih posljedica, jer su svi konflikti naslijeđeni iz prošlosti na Balkanu "samo gurnuti pod tepih".