Kineski ministar vanjskih poslova je u četvrtak odbacio zabrinutost Europljana glede ograničenja za izvoz rijetkih zemnih minerala, rekavši da je riječ o standardnoj praksi za kontrolu izvoza dobara koje imaju civilnu i vojnu namjenu, no da bi potrebe Europe mogle biti zadovoljene ako se podnesu prijave.
Wang Yi je govorio u Berlinu na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji sa svojim njemačkim kolegom, u sklopu drugog dijela svog posjeta Europi, gdje namjerava položiti temelje za samit između Europske unije i kineskih vođa kasnije ovog mjeseca.
"Rijetki zemni minerali nisu bili, niti će biti problem između Kine i Europe ili između Kine i Njemačke", poručio je Wang.
"Ako se podnesu službene prijave, normalne potrebe Europe i Njemačke mogu biti zadovoljene".
Kina, koja kontrolira preko 90 posto svjetskih kapaciteta za obradu rijetkih zemnih minerala koji se koriste u raznim proizvodima, od automobila do kućanskih uređaja, početkom travnja je uvela ograničenja prema kojima izvoznici trebaju ishoditi licence od Pekinga.
Njemački šef diplomacije Johann Wadephul je kazao da ograničenja izazivaju "veliku zabrinutost" te kvare njemački dojam o Kini kao pouzdanom trgovinskom partneru.
"Na putu smo prema pronalasku održivih, zajedničkih rješenja koja će donijeti potreban detant", rekao je.
No, kada je Wang upitan bi li sporazum o restrikcijama mogao biti postignut uoči samita EU-Kina, odgovorio je: "To nije problem između Kine i Europe... kontrola nad dobrima dvojne namjene je standardna praksa. Kina i Njemačka obje imaju pravo to učiniti".
Kinesko ministarstvo trgovine je već ima spreman ubrzani postupak kako bi se osiguralo da se normalna odobrenja obrade što je brže moguće, dodao je.
Wang je u Berlin došao iz Bruxellesa, gdje se sastao s dužnosnicima EU-a, uključujući visoku predstavnicu za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaju Kallas, koja je također pozvala Wanga da okonča ograničenja za izvoz rijetkih zemnih minerala.
Wadephul je rekao da su dvojica ministara također raspravljala o ruskoj invaziji na Ukrajinu, Tajvanu i krizi na Bliskom istoku.
"Vjerujemo da Kina može igrati konstruktivnu ulogu što se tiče Irana", kazao je