Uoči odlaska danskih i grenlandskih ministara u Washington, izvanredno su se obratili danska premijerka Mette Frederiksen i grenlandski premijer Jens-Frederik Nielsen
Mette Frederiksen na početku obraćanja kazala je da Danskoj 'nije bilo lako izdržati potpuno neprihvatljiv pritisak najbližeg saveznika'.
Ali, dodaje, 'postoji mnogo dokaza da je najteži dio sada pred nama'.
'Danska ne traži sukob, ali poruka je jasna: Grenland nije na prodaju', kazala je. Poručila je da NATO mora 'braniti Grenland jednako kao i svaki drugi milimetar NATO-ova teritorija'.
Govoreći nakon Frederiksen, grenlandski premijer Jens-Frederik Nielsen ponovio je da Grenland nije na prodaju te inzistira na tome da bi, ako bi morali birati, 'odabrali Dansku umjesto SAD-a'.
'Jedna stvar mora biti jasna svima: Grenland ne želi biti u vlasništvu SAD-a, Grenland ne želi biti pod upravom SAD-a, Grenland ne želi biti dio SAD-a. Odabrali smo Grenland kakav danas poznajemo, a koji je dio Kraljevine Danske', jasno je poručio Nielsen.
Upitana što Danska može ponuditi SAD-u, Frederiksen je istaknula dugu povijest savezništva između dviju zemalja. Također je napomenula da se različite zemlje u Europi nalaze na raznim 'krilima': s prijetnjom Rusije na istoku, teritorizmom na jugu, a sada i sjevernim krilom, s pitanjima o održavanju sigurnosti Arktika i ulozi NATO-a.
Nielsen je poručio da Grenland 'stoji uz Kraljevinu Dansku'. Nekoliko puta je ponovio da se Grenland ne može kupiti i da o njegovoj budućnosti moraju odlučiti Grenlanđani te da je to 'poruka koju će sutra ponijeti u SAD'.
Frederiksen dodaje da situacija utječe na grenlandsko stanovništvo, uzrokujući nepotrebnu neizvjesnost, 'što je samo po sebi neprihvatljivo jer Grenland nikada nije želio biti u sukobu ni s kim'.
Također je branila svoju odluku da se osobno ne pridruži razgovorima u Bijeloj kući, rekavši da je sa SAD-om dogovoreno da se održe na razini ministara vanjskih poslova i to se ne mijenja unatoč očitoj odluci J.D.-ja Vancea da se pridruži sastanku.
Poruka, dodaje danska premijerka, ostaje ista: Grenland nije na prodaju i Danska će učiniti sve što je potrebno da bi osigurala sigurnost u arktičkoj regiji, surađujući sa saveznicima NATO-a.