Gradonačelnik Tomislav Tomašević i pročelnik za promet Andro Pavuna predstavljaju nove mjere u javnom prijevozu temeljene na nedavnoj anketi, ali i čestim incidentima
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i pročelnik Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost Andro Pavuna predstavljaju mjere za unapređenje javnog prijevoza.
Naime, Grad Zagreb je ranije proveo anketu među građanima s ciljem poboljšanja javnog prijevoza. Više od 80 posto ispitanika zatražilo je, između ostalog, strože kažnjavanje nepoštivanja žutih traka te pravo prednosti prolaska tramvajima i autobusima na semaforima.
Povod anketi, ali i uvođenju novih mjera, je bila nedavna nesreća, tko zna koja po redu, na Savskoj cesti kada je vozač kamiona potrgao gornji električni vod tramvaja, pri čemu su pale žice ozlijedile jednu ženu. Uoči konferencije za medije dogodio se sličan incident na Trešnjevki.
Tomašević je na početku pressice rekao da je kasnio zbog lažne dojave o bombi, 17. u ovoj godini. Potom se osvrnuo na temu.
"Napravili smo istraživanje na reprezentativnom uzorku. Rezultati nisu iznenađujući, ali su ohrabrujući, jer postoji veliki interes za češćim korištenjem javnog prijevoza. 85 posto građana bi ćešće koristilo javni prijevoz da se pridržavamo voznog reda", rekao je Tomašević.
"Svi znamo da kupujemo nove tramvaje, kupovali smo i rabljene. To radimo da bi vozni red bio gušći, odnosno da bi tramvaji polazili češće. To nije situacija ili-ili, ili auto, ili tramvaj, ili bicikl. Sve uzimamo u obzir, ali sad je fokus na javnom prijevozu. Kupili smo 40 kratkih tramvaja, 25 ih došlo, kupit ćemo i 20 duljih, sve skupa je vrijedno 175 milijuna eura. Ako to ne bude dovoljno, kupit ćemo još tramvaja i tih 70 milijuna eura ćemo izdvojiti iz gradskog proračuna", dodao je.
Kontrola žutih traka
Govoreći o kontroli prometa u žutim trakama, Tomašević je naglasio Centar za upravljanje prometom te infrastrukturu koja se postavlja trenutno na 200 semaforiziranih raskrižja, koje prate promet.
"Taj sustav omogućuje da tramvaj, kad dolazi na raskrižje, automatski se pali zeleno svjetlo. To je uobičajeno u brojnim europskim zemljama, ali kod nas je to novost. Dovršavamo projekt na Horvaćanskoj cesti, koji će prioritizirati promet tramvajima, jer se često događa da tramvaji stoje na semaforima i potom na stanicama, zbog čega se gubi vrijeme. Do 2028. ćemo uskladiti svih 483 semaforiziranih raskrižja", rekao je.
Vratio se na anketu, ponovivši rezultate ankete po kojoj građani najviše traže kontroliranje žute trake, ali i prioritet tramvajima na semaforima.
"Jedan iskorak ćemo poduzeti na Savskoj, jer se radi o jednom od najvažnijih prometnih koridora u Zagrebu. Riječ je o duljini od dva i pol kilometra, od Veslačke do Frankopanske. Tu je 8 od 15 tramvajskih linija i zato će fizičko štićenje žutih traka dati najviše efekta na javni prijevoz. Prije 45 godina gradske vlasti su uvele žutu traku u Savskoj, kako bi dalo prednost javnom prijevozu i ubrzalo ga na Savskoj.
No, svjedoci smo čestog kršenja žutih traka te je često da građani ulaze automobilima u žute trake i oduzimaju prednost tramvajima. U jutarnjiim satima čak svaki drugi vozač ulazi u žutu traku i usporava tramvaje. To se događa zato što je to lako i zato jer su kazne male, 30 eura i to ako vas policija uhvati, što je rijetko. Zato smatramo da trebamo fizički zaštiti žutu traku.
To znači da ćemo po cijeloj duljini Savske, s jedne i druge strane staviti separator, odnosno rubnjak, koji će odvratiti vozače da krše žutu traku. Posljedica tog kršenja je znatno sporije putovanje tramvajem, odnosno produljuje se vrijeme kašnjenja tramvaja za čak 50 posto", rekao je gradonačelnik.
Radovi počinju već noćas
Dodao je da su slične barijere postavljene na Bukovačkoj i Austrijskoj ulici, ali ne u tolikoj mjeri.
"U jednom duljem tramvaju se ujutro vozi oko 200 ljudi. Tih 200 ljudi da sjedne u auto, napravili bi kolonu dugu jedan kilometar. Za dva i pol tramvaja, cijela duljina Savske bi bila pod kolonom automobila. Ništa se neće promijeniti za sve koji poštuju pravila, ali hoće za sve one koji to krše. Mora prestati praksa da ispadaju glupani svi koji poštuju propise.
Noćas počinju radovi na Savskoj. Oni će se odvijati četiri ili pet noći i neće ni na koji način ometati bilo kakav promet. Za četiri ili pet noći će barijera biti postavljena po cijeloj duljini Savske s obje strane", najavio je Tomašević.
Restrikcije i za taksije
Potom je govorio o taksijima.
"Taksiji su prije imali pravo korištenja žute trake, jer ih je bilo malo. Nakon liberalizacije taksi prijevoza u Zagrebu je registrirano 5000 taksija. Kako ih je toliko puno, odlučili smo zabraniti promet taksijima po žutoj traci Savskom cestom, jer jedan taksi može izbaciti cijelu fazu tramvaja dok čeka zeleno na semaforu. To ćemo promijeniti", dodao je.
Direktor ZET-a Marko Bogdanović je odgovorio na pitanje postoji li dovoljno vozača tramvaja i autobusa.
"U oba sluaja su natječaji u tijeku. Otvorili smo ponovno ciklus prekvalifikacije za vozače autobusa. Prošle godine smo primili stotinjak ljudi, ali odljev je i dalje velik. Kod tramvaja je situacija stabilnija i nadam se da ćemo do kraja godine s prekvalifikacijom imati dovoljan broj vozača", dodao je.
"Na Bukovačkoj smo zbog žute trake dobili dodatni polazak s istim brojem vozača i vozila, jer autobusi prometuju brže zbog toga jer im ne smetaju auti. Kad dobijemo to da na Horvaćanskoj smanjimo vrijeme putovanja tramvajem s 12 na sedam minuta i kad se na Savskoj bude brže vozilo, imat ćemo češći broj polazaka i broj tramvaja koj će voziti", rekao je pročelnik Pavuna.
"Teoretski se po Horvaćanskoj od Prečkog do Savske može smanjiti putovanje s 12 na sedam minuta, ako na Savskoj dobijemo još pet minuta, to je 10 minuta kraće putovanje do Trga bana Jelačića. Ako bude više tramvaja i ako budu brže vozili, onda možemo dbiti i još koju minutu uštede vremena", dodao je.
"Bilo kakva hitna vozila mogu proći preko barijera i koristiti žute trake ako je neka hitna situacija. Ovo nismo radili danas do sutra, već to dulje vremena promatramo, analiziramo i donosimo mjere", dodao je Tomašević.
Traži se Bajs više
Jedna od novotarija u javnom prijevozu je i sustav bicikala Bajs koji je u vrlo kratkom vremenu postao popularan među Zagrepčanima.
"Bajs je bio ogroman utjecaj na javni prijevoz. Mi smo prešli brojku od milijun najmova što je rekord s obzirom na to da smo počeli zimi. Imamo u prosjeku sedam najmova dnevno za svaki bicikl. Ne znamo koliko je ljudi prešlo sa svog bicikla, auta ili tramvaja na Bajs, ali vidi se rast", dodao je Pavuna.
"Krenuli smo s 2000 bicikala, što je u europskim razmjerima dosta velik broj. No, to se pokazalo nedovoljnim, pa imamo opciju povećati broj Bajsevima za 1000 bicikala", dodao je Tomašević.
"Pošto nemamo podzemnu željeznicu, tramvaji su kičma javnog prijevoza. Pitanje je kako ćemo bolje koristiti željeznicu, no to je tema za sebe. U tom smislu, separatori ne samo da ubrzavaju tramvaje, nego čine vozni red pouzdanim. Dok se automobili ubacuju, a pogotovo taksiji koji primaju ili puštaju putnike u žutoj traci, to znatno usporava javni prijevoz.
Oko pola koridora za tramvaje su isključivo koridori za tramvaje i nema fizičke mogućnosti da vozači uđu u njih, ostalo je pod žutim trakama i to moramo zaštititi. S autobusima je nešto kompliciranija situacija. Pratimo kretanje tramvaje, imamo pokazivanje dolazaka na stanicu i aplikaciju.
Nadam se da će se kazne povećati i za ono što se dogodilo prije dva dana na Savskoj, kad je čovjek pod utjecajem alkohola kamionom potrgao tramvajske vodove i uzrokovao prekid prometa od šest sati", dodao je Tomašević.
Pročelnik Pavuna je morao odgovoriti na pitanje što će se dogoditi s parkiralištima i desnim skretanjima na Savsku.
"Svaki kolni ulaz će ostati otvoren za parkiranje. Bit će jednostavno ući u tramvajski koridor, ali želimo postići kad dva-tri prođu da vam narastu magareće uši pa da ipak ne skrenete. Želimo da ljudi shvate da je važnije propustiti 200 ljudi, nego jednoga u jednom autu. Zbog jednog auta tramvaj može propustiti fazu koja traje minutu i pol do dvije. To se skupi tijekom vožnje", dodao je Pavuna.
Afera u Digitalnom gradu
Gradonačelnik je morao odgovoriti i na pitanja o nezakonitom peglanju kartice u ustanovi Zagrebački digitalni grad.
"Prije mjesec i pol dana postojala je sumnja da je došlo do nepropisnog korištenja službene kartice u iznosu od 236 eura. Proveden je razgovor s Filipom Jurišićem, koji je nakon toga dao ostavku, a potom i otkaz, tako da on nije samo voditelj Zagrebačkog digitalnog grada, nego nije ni zaposlenik. Da to nije sam napravio, dobio bi otkaz. Zagrebački holding je podnio prijavu, pa će on odgovarati i pred institucijama. Osim toga, želim reći da je Filip Jurišić bio član stranke Možemo, što znači da ni na stranačkoj razini ne toleriramo takvo ponašanje", rekao je Tomašević.
Odgovorio je na pitanje je li štitio Jurišića. "Nitko nije imao saznanja o tome, pa ni ja. Sve je otkriveno internom kontrolom, vrlo brzo, samo mjesec dana nakon spornog korištenja kartice i promptno smo reagirali", rekao je.
Neboder Vjesnika je srušen, no na snazi je i dalje privremena regulacija prometa Slavonskom avenijom.
"Normalna regulacija prometa će se vratiti kad završe radovi na rušenju Vjesnika, za što imamo informaciju iz ministarstva da će biti do kraja srpnja", rekao je Tomašević i otkrio da bi se bazen Špansko mogao otvoriti tijekom srpnja.
"Što se tiče toplinskog vala, donijeli smo odluku da svi gradski bazeni ovog vikenda budu besplatni, a i muzeji te Knjižnice grada Zagreba. Tko god nema klimatizirani objek može ući u bilo koji od gradskih prostora i rashladiti se", dodao je.