DRVLJE I KAMENJE

Geoffrey Nice: Carla je kriva za sve

30.11.2012 u 19:22

Bionic
Reading

Nekadašnji tužitelj Haškog suda Geoffrey Nice zadnje odluke Sudskog vijeća nazvao je blamažom za Ured tužiteljice, za koju kaže da se ponašala neozbiljno te da bi trebalo istražiti je li bilo u pitanju zloupotrebe službene funkcije

U razgovoru za Dnevni avaz Nice se osvrnuo ne samo na ovu, već i neke prethodne odluke Sudskog vijeća Tribunala.

'To je blamaža ne zato što je netko – u ovom slučaju tri osobe – oslobođene. Takve se stvari događaju u svakom normalnom sudskom postupku. Ovdje, međutim, kvalificirani su pravnici već ranije sugerirali da nema dovoljno dokaza. Carla Del Ponte je nakon toga 'instruirala' troje pravnika koji nemaju iskustva kao odvjetnici u sudnici i koji nakon podizanja optužnice ionako ne bi u ime Tužiteljstva zastupali slučaj na sudu.

Oni su samo napisali optužnicu i tu se završila njihova odgovornost, dok su drugi odvjetnici zastupali slučaj pred sudom. Oni danas više ne rade na Tribunalu i ovaj se poražavajući ishod njih profesionalno više ne tiče.

Oni su poslušali instrukciju, makar se činilo da je ipak unutar Tužiteljstva u to vrijeme bilo otvorenih upozorenja upućenih Carli del Ponte.

Jedan iskusni pravnik i ja pisali smo Del Ponte samo nekoliko mjeseci prije podizanja optužnice upozoravajući je da ne može podizati optužnicu bez konsenzusa odvjetničkog kolegija koji je neka vrsta testa za održivost optužnice prema količini i jačini dokaza. To je inače bila uobičajena praksa među odvjetnicima Tužiteljstva za vrijeme mandata Louise Arbour, prethodnice del Ponte.

Mi smo joj objasnili da je testiranje optužnice potrebno kako bi se omogućilo da najiskusniji odvjetnici mogu dati svoje primjedbe. No Del Ponte je to odbila. Kao što je i ukinula praksu profesionalnog advokatskog kolegija kad su bile u pitanju i druge optužnice, kaže Nice.

Sad je kasno

'Za ICTY je prekasno da ispravi sve nepravilnosti koje su posljedica osmogodišnjeg mandata Carle del Ponte. Teško je reći što Ured tužitelja i ICTY mogu izvući kao pouke iz grešaka znajući da od njezina mandata nema novih optužnica.

Međutim drugi tribunali i naročito ICC, moraju imati stalno na umu da proces optuživanja mora biti vođen s najvećom pažnjom. Tu se ne smiju i ne mogu praviti greške, jer se ovdje radi o ljudskim sudbinama. U nekim slučajevima moramo prihvatiti i to da se ne može dozvoliti da se uči na greškama.

Sudski procesi na ovakvim tribunalima dugo traju i svaka ovakva greška košta pojedince puno izgubljenih godina.

Ako je, kako neki sugeriraju, optužnica protiv Haradinaja podignuta, jer su postojali skriveni motivi, onda aktualni Ured tužitelja mora to istražiti, jasno utvrditi gdje je došlo do grešaka i tko je kriv za to.

UN treba razmotriti naknadu Haradinaju, na dobrovoljnoj osnovi, kaže Nice.

'Koliko sam razumio, njegovi odvjetnici zatražili su da se Del Ponte ispriča za ono što je napravila, na što se ona nasmijala. Ako je to točno, onda upravo taj detalj objašnjava koliko se ona odista 'ozbiljno' ponašala i kako je istinski shvaćala poziciju glavne tužiteljice.

Jer njezina formalna moć je bila velika. Ona je kao pojedinac mogla donijeti takve značajne odluke i bez konsenzusa u svom uredu. Tu se treba tražiti i naći veza između toga što joj je mandat dopuštao i gdje počinje eventualna zloupotreba službene funkcije'.


Očekivana odluka

Na pitanje je li iznenađen oslobađajućom presudom generalima Gotovini i Markaču, Nice je kazao da je to također bila očekivana odluka.

'Tu se radi o sličnom problemu optužnica iz mandata Del Ponte gdje je ona tražila da se osude pripadnici svih etničkih grupa. To bi vodilo nekom vještačkom izjednačavanju kriminalne odgovornosti svih strana u ratu. A to je jako upitno kao strategija.

U širem smislu, oslobađajuće presude su na neki način potvrda objektivnosti Suda kao institucije. Trebalo bi se zabrinuti samo onda kada bi svi optuženi bili i osuđeni. Jer bilo zbog nedostatka dokaza, bilo zbog proceduralnih problema, svaki sud funkcionira tako da će određeni broj optuženika biti oslobođen. Sudovi ne postoje da bi se svi osudili. Kada bi to bio slučaj, onda bi sudovi bili samo pečat na ono što rade tužiteljstva.

Srbi se trebaju prisjetiti da je Milutinović također oslobođen i da je i on u pritvoru proveo dosta vremena bez ikakve naknade. Samo što je ta odluka prošla bez velike medijske pompe u Prištini, na primjer', podsjeća Nice.

Jesu li suci u slučajevima Gotovina – Markač i Haradinaj nešto pogriješile ili previdjeli?
'Ne mogu se očitovati o stvarima u predmetu o kojem znam jako malo. Takvo nešto bilo bi prilično pogrešno. No vrijedno je pažnje da je Žalbeno vijeće našlo stvari koje su kritične za Gotovinu i Markača, ali da to nije bilo dovoljno za bilo kakvu osudu. Jednostavno, tužitelji su napravili neke temeljne pogreške u pristupu ovom procesu.

Nalazi koji su bili štetni po obojicu okrivljenih nisu bili dovoljni da Žalbeno vijeće odluči drukčije nego što je odlučilo.

Otkrivena namjera

Na pitanje kako gleda na najavu Srbije da će de facto u potpunosti suspendirati suradnju s Uredom tužitelja, Nice je rekao: 'To je odraz spoznaje koliko je ICTY bitan u pisanju povijesti ne samo za Srbe, već i Bošnjake, Hrvate te kosovske Albance. Srbija je, različitim metodama, odlučna ostaviti dokaze koji bi mogli pokazivati jednaku moralnu odgovornost Srbije i drugih republika bivše Jugoslavije i njezinih naroda. To i nije bilo neuspješno u situacijama kada je, na primjer, blokirano objavljivanje nekih bitnih dokaza.
Nadalje, ona je održavala optužbe koje je temeljila i temelji ili na manjku dokaza ili na tome da ti dokazi uopće ne postoje. Te su optužbe na površini isplivale čak i kao dio radnog materijala ICTY-a, a možete ih naći u knjizi gospođe Del Ponte. Možda se njihovi prsti mogu naći i iza odluka koga da se optuži i privede pred sud.

Srbija je tolerirala Tribunal sve dok su te metode imale neki učinak. No ta 'tolerantnost' ne treba biti izjednačena s poštovanjem vladavine zakona, što je otkrila upravo suspenzija suradnje koju je Srbija proglasila.

Ako Srbija nema dokaze – ali dokaze, a ne neku nadu ili glasinu – da suci nisu djelovali u skladu s pravom i profesijom u ovom slučaju, onda njezin odgovor otkriva nedostatak poštivanja prema vladavini zakona.

Je li tužiteljstvo ovim presudama došlo u slijepu ulicu?
'Iako je ova odluka jedna od niza njih – makar je donesena većinom glasova – ona je rezultat spoznaje sudaca
da ne postoji dovoljno dokaza, kao i u pristupu Sudskog vijeća, te s detaljima koji zaslužuju kritiku kada je način na koji je vođen proces protiv Gotovine i Markača u pitanju, ovo je ipak test i za Tužiteljstvo, ali i za cijeli Tribunal, zaključio je Nice.

Na kraju razgovora je otkrio da je Carla del Ponte uključena u jedno tijelo UN-a koje razmatra ima li dovoljno dokaza da su počinjeni ratni zločini u Siriji.

'Njezini kolege trebali bi biti jako oprezne kada budu razmatrali bilo kakav njezin doprinos istrazi, s obzirom na to kako se ponašala u slučaju Haradinaj. Inače, njezino uključenje u UN-ov tim bi se moglo smatrati iznenađujućim', završio je Nice.