SPORNE USTAVNE PROMJENE

Europski parlament traži prekid pregovora EU i Turske

06.07.2017 u 13:24

Bionic
Reading

Zastupnici su u četvrtak pozvali na obustavu pristupnih pregovora s Turskom ako se paket ustavnih reformi provede u neizmijenjenom obliku, jer bi to bilo protiv kriterija članstva u EU.

Europski zastupnici izrazili su zabrinutost zbog nedostatka napretka na područjima  vladavine prava, ljudskih prava, slobode medija i borbe protiv korupcije. Oštro osuđuju potporu turskog predsjednika ponovnom uvođenju smrtne kazne, koje bi dovelo u pitanje članstvo Turske u Vijeću Europe i rezultiralo trenutačnim prekidom pregovora za pristupanje EU-u, priopćeno je iz Europskog parlamenta.

Europski parlament poziva Komisiju i države članice da, u skladu s Okvirom za pregovore, formalno obustave pristupne pregovore s Turskom bez odgađanja, ako se paket ustavnih reformi provede u neizmijenjenom obliku.

Zastupnici su također naglasili da je 2016., zbog dugotrajnog rata u Siriji, velikog broja izbjeglica, niza terorističkih napada i nasilnog pokušaja državnog udara, bila teška godina za stanovnike Turske.

Osudili su pokušaj državnog udara od 15. srpnja i izrazili svoju solidarnost s građanima Turske, međutim, ističu da su mjere poduzete tijekom izvanrednog stanja imale velike, nerazmjerne posljedice na velik broj građana, koje su rezultirale kolektivnim otpuštanjem državnih službenika, masovnim zatvaranjem medijskih kuća, uhićenjima novinara, sudaca, boraca za ljudska prava i zatvaranjem škola i fakulteta.

Svejedno, EP ostaje posvećen suradnji i održavanju otvorenog dijaloga s turskom vladom kako bi se riješili zajednički izazovi, kao npr. pitanja migracije, terorizma i sigurnosti.

Zastupnici pozdravljaju prijedlog o unaprjeđenju carinske unije, u koji bi se uvrstila klauzula o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.

„Smatram kako Europska unija i Turska moraju očuvati dijalog i suradnju te produbiti odnose u važnim područjima od zajedničkog interesa kao što su borba protiv terorizma, migracije, energetika, gospodarstvo i trgovina. Za Hrvatsku je vrlo bitno spriječiti početak nove migracijske krize koja bi dovela do ponovne aktivacije tzv. Balkanske rute te je zbog toga ključno provoditi dogovor s Turskom i očuvati vanjske granice Europske unije,“ rekla je Dubravka Šuica.

"Turska je važan europski partner, ali zabrinuta sam zbog sustavnoga ugrožavanja demokratskih vrijednosti u toj zemlji. Naročito me zabrinjava podrivanje vjerskih sloboda i kršćanskih zajednica što se odmah treba zaustaviti, a turska vlada treba prestati zatvarati nevine ljude. Poštivanje demokracije, ljudskih prava i temeljnih sloboda je preduvjet bilo kakve suradnje,“ napomenula je Marijana Petir.

„Kao zastupnici smo već dugo vremena zabrinuti zbog slabljenja demokracije u Turskoj i činjenice da nema napretka u pogledu vladavine prava, slobode medija, ljudskih prava kao niti borbe protiv korupcije, čak suprotno. Pitanje sigurnosti i borba protiv terorizma ostaju ključni za dijalog između Bruxellesa i Ankare, a ova Rezolucija ne označava prekid odnosa s Turskom, već mora biti poticaj da se stvari u Turskoj hitno moraju mijenjati!“ izjavio je Tonino Picula.