širenje koronavirusa

Europske burze potonule pod pritiskom straha od recesije

28.02.2020 u 10:00

Bionic
Reading

Na europskim su burzama u petak cijene dionica ponovno oštro pale, kao i prethodnih dana, i zaronile u područje korekcije jer se ulagači plaše da će širenje koronavirusa svijetom izazvati recesiju

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 3 posto, pa je na putu najvećeg tjednog gubitka od 2008. godine.

Jutros je londonski FTSE indeks potonuo 2,70 posto, na 6.612 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 3,50 posto, na 11.936 bodova, a pariški CAC 2,90 posto, na 5.336 bodova.

Europske burze prate jučerašnji pad Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu šesti dan zaredom, i to za više od 4 posto.

Nakon pada u posljednjih šest dana, S&P 500 indeks sada je oko 12 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute 19. veljače, pri čemu su dionice iz sastava tog indeksa na tržišnoj vrijednosti izgubile nekoliko tisuća milijardi dolara.

Nikada u povijesti S&P 500 nije tako brzo zaronio u područje korekcije, koje se definira padom za 10 posto ispod prethodne rekordne razine.

Dow Jones indeks zabilježio je, pak, jučer najveći bodovni pad u povijesti i već drugi pad veći od 1.000 bodova u ovom tjednu.

Osim toga, svi indeksi na Wall Streetu na putu su najvećeg tjednog gubitka od financijske krize 2008. godine, što ukazuje na razmjere rasprodaje na najvećoj svjetskoj burzi.

I STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica zaronio je u područje korekcije.

Svim najvećim svjetskim burzama prijeti najveći tjedni pad od financijske krize. Od početka tjedna MSCI indeks svih svjetskih burzi potonuo je 9,3 posto, a takav pad nije zabilježen od studenoga 2008. godine.

Nada ulagača da će epidemija koronavirusa, koja je krenula iz Kine, završiti za koji mjesec, a da će se gospodarska aktivnost brzo normalizirati uzdrmana je nakon vijesti koje pokazuju da broj novozaraženih u svijetu raste brže nego u Kini, ponajviše u Južnoj Koreji, Iranu, Italiji...

Vlade širom svijeta, od Australije, preko Irana do Italije, pokušavaju zaustaviti epidemiju, pa zatvaraju škole, otkazuju velike događaje i gomilaju medicinske zalihe.

Analitičari kažu da je teško procijeniti koliko će širenje virusa u svijetu utjecati na globalno gospodarstvo, no jasno je da će štete biti veće nego što se još nedavno procjenjivalo.

„Ne trebamo čekati makroekonomske pokazatelje da bismo vidjeli koliko je snažno gospodarstvo pogođeno. Već sada možemo reći da je prodaja zrakoplovnih kompanija i hotela pala za otprilike polovicu. Mislim da postaje jasno da će utjecaj koronavirusa biti veći od američko-kineskog trgovinskog rata”, kaže Tomoaki Shishido, ekonomist u tvrtki Nomura Securitie.

  • +7
Svjetske burze Izvor: EPA / Autor: YONHAP

S obzirom na restrikcije u putovanjima i zatvaranje tvornica, ekonomisti širom svijeta smanjuju procjene rasta kako kineskog, tako i ostalih gospodarstava.

„Koronavirus sada izgleda kao pandemija. Tržišta se mogu nositi i s velikim rizicima sve dok vidimo svjetlo na kraju tunela. No, trenutno nitko ne može reći koliko će dugo to trajati i koliko će ozbiljno biti”, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Zbog toga ulagači svoj kapital preusmjeravaju iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, u sigurnije, kao što su državne obveznice.

I na azijskim su tržištima cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 2,7 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 3,7 posto, na 21.142 boda.