IDEALAN PLAVI SCENARIJ

Dinamo osvojio Poljud i 'osigurao' novi naslov prvaka

27.02.2013 u 21:05

Nogometaši Dinama su pred oko 25.000 gledatelja u odgođenom derbiju 21 kola MAXtv Prve lige svladali Hajduk rezultatom 2:1 (2:1) i pobjegli na 11 bodova prednosti na vrhu ljestvice. Do kraja prvenstva ostalo je još 12 kola, ali gotovo da dilema više nema - Dinamo će uzeti i osmi uzastopni naslov hrvatskog prvaka

Travnjak je za razliku od nedjelje bio u odličnom stanju, a jednako blistave bile su i tribine koje je popunio opet velik broj bijelih domaćina. BBB-a je bilo znatno manje nego tijekom vikenda. Hajduk je ambiciozno ušao u utakmicu i u uvodnim minutama pokazao zube favoriziranom gostu, ali u 11. minuti je najmlađi dinamovac Tin Jedvaj uzeo loptu i idealno uposlio Ivana Krstanovića koji je rutinirano zaobišao vratara Blaževića i zabio za vodstvo plavih.

Uslijedilo je razdoblje Dinamove dominacije, no rezultat se u idućih pola sata mogao promijeniti u oba smjera. Sammir si je sam iskreirao 'solo izlazak' pred Blaževića, no uoči šuta lopta mu se krivo odbila i na radost stadiona udarac je otišao daleko od stative. No, bijeli su promašili još veću priliku. Nakon jednog kornera lopta je 'karambolično' došla do mladog Hajdukovog stopera Antonija Milića koji je s tri metra promašio nebranjeni gol. Rijetko viđen promašaj mladića koji je ušao kao rezerva za tri ozlijeđena trenera na koje nije mogao računati trener Mišo Krstičević.

Hajdukove ambicije gotovo potpuno su se vezale uz prekide i nakon jednog kuta odbijena lopta je došla do beka bijelih Gorana Jozinovića koji je opalio s 25 metara. Lopta se na putu odbila od pete Dinamovog kapetana Šimunića i taj je dodir prevario Kelavu za izjednačenje i 'eksploziju' na Poljudu.

Ipak, iskusniji Dinamo je uzvratio već u idućem napadu, no i treći gol je, kao i drugi, zabijen je uz suradnju Fortune. Luis Ibanez je planirao ubaciti s lijeve strane, no lopta mu je malo 'prešla preko noge' i ubačaj se u neobranjivoj paraboli zabio u suprotan Blaževićev kut. Taj je gol donio mirnoću Dinamu koji je u nastavku zadržao blagu premoć na sredini terena (do isključenja) i relativno rutinski upisao najslađu pobjedu. Hajdukovci su nastavili prijetiti preko brojnih prekida i prodorima svog najraspoloženijeg igrača Jozinovića po lijevoj strani, ali do izjednačenja nisu došli.

Posljednjih pola sata domaćini su igrali s igračem više nakon drugog žutog kartona Marcela Brozovića, a igrački suficit umalo su iskoristili u 80. minuti kada je Šime Vrsaljko jedan udarac s poda obranio rukom. Iskusno se odmah uhvatio za glavu, peti sudac (po prvi puta se igralo s pet sudaca u povijesti domaće lige) je bio pokraj suprotne stative i Bebek je pokazao na kut umjesto na bijelu točku. Nije vidio i tako je baio sjenu na svoju inače vrlo solidnu arbitražu klasičnog nervoznog derbija.

Minutu kasnije i Duje Čop je upisao nevjerojatan promašaj nakon odlične lopte Sammira (osim njega izvrsni su u Dinamu bili Šimunić, Jedvaj, Ademi i Krstanović) i promašaja loba u okršaju 1:1 sa Blaževićem, a Hajduk može žaliti i za dobrim udarcem Andrijaševića glavom koji je fijuknuo pored spojnice.

Nakon isteka derbija Dinamo je svladanom konkurentu pobjegao na 11 bodova razlike i praktično osigurao novi naslov prvaka. To su plavi igrači i potvrdili 'rukometnom' gusjenicom na centru Poljuda nakon dvoboja. Hajduk je odigrao mušku utakmicu i pokazao natruhe svoga talenta, ali za ozbiljnu bitku s velikim rivalom morat će još malo pričekati.

Hajduk Dinamo Zagreb 1:2