CIA-ina revizija utvrdila je propuste u pripremi američke obavještajne ocjene da je ruski predsjednik Vladimir Putin nastojao utjecati na američke predsjedničke izbore 2016. u korist Donalda Trumpa, ali nije osporila taj zaključak
Revizija 'ne osporava kvalitetu i vjerodostojnost' strogo povjerljivog CIA-inog izvješća na koje su se autori ocjene oslonili prilikom donošenja tog zaključka, priopćila je CIA u srijedu.
Ali revizija dovodi u pitanje 'visoku pouzdanost' tog zaključka, kako su ga ocijenili CIA i FBI. Umjesto toga zaključak je trebao dobiti ocjenu 'umjerene pouzdanosti' kakvu mu je dala Nacionalna sigurnosna agencija (NSA). Trump je odbacio tu obavještajnu ocjenu, objavljenu u siječnju 2017. Nakon sastanka s Putinom u studenom 2017. rekao je kako mu vjeruje da se nije miješao u izbore.
Direktor CIA-e John Ratcliffe, bivši kongresnik koji je bio direktor nacionalne obavještajne zajednice u Trumpovu prvom mandatu, naredio je reviziju i njezin odjeljak 'naučene lekcije', 'u cilju promicanja analitičke objektivnosti i transparentnosti', priopćila je CIA.
CIA-ina Uprava za analize, koja je izradila reviziju, 'identificirala je višestruke proceduralne anomalije' u pripremi povjerljive ocjene ruskog miješanja u izbore u prosincu 2016. Među njima su 'jako tijesan vremenski rok... i prekomjerno sudjelovanje čelnika agencije', što je 'dovelo do odstupanja od standardnih praksi u pripremi, koordinaciji i reviziji' izvješća, navodi se.
'Ta odstupanja spriječila su rigoroznu primjenu stručnog znanja, osobito na najsporniju ocjenu procjene.' Revizija nije, međutim, poništila ocjenu da je Putin koristio dezinformacije i kibernetičku kampanju kako bi utjecao na izbore 2016. u korist Trumpa. Senatski Odbor za obavještajnu zajednicu došao je u izvješću 2018. do istog zaključka.