različita mišljenja

Čak 98 dugotrajnih simptoma koji su zabrinuli znanstvenike: Je li Covid-19 zapravo sistemska bolest?

20.08.2020 u 15:39

Bionic
Reading

Gotovo dva mjeseca nakon zaraze novinarka Mirna Zidarić muči se s opadanjem kose, što je posljednjih tjedana jedan od najčešćih simptoma na koji se žale osobe koje su preboljele Covid-19. No, novo istraživanje na 1567 osoba koje se preboljele Covid ukazuje na 98 dugotrajnih simptoma

Među tim simptomima su najčešći umor, bol u mišićima i zglobovima, kratkoća daha ili teškoće s disanjem, nesanica, problemi s koncentracijom ili fokusiranjem, glavobolja i anksioznost, piše Jutarnji list.

Istraživanje, koje još nije objavljeno u znanstvenom časopisu, proizašlo je iz Facebook stanice Survivor Corps, online zajednice u kojoj ljudi govore o svojim iskustvima u borbi s Covidom, a vodile su ga dr. Natalie Lambert, izvanredna profesorica medicine na Sveučilištu Indiana, i specijalistica Wendy Chung iz Medicinskog centra Irving Sveučilišta Columbia.

Dosadašnje studije pokazuju da koronavirus ne napada samo dišni sustav, nego utječe na niz organa ili sustava organa u ljudskom tijelu (sistemska bolest).

'Covid-19 je sistemska bolest koja pogađa mnoge dijelove tijela, uključujući mozak. No, detaljan mehanizam kako novi koronavirus pogađa mozak trenutačno nije poznat. To može biti zbog izravnog napada virusa na moždane stanice ili posrednim mehanizmima. Njegovo djelovanje je donekle slično mnogim drugim sistemskim virusima koji također imaju snažne učinke na živčani sustav', rekao je prof. Dimitri Krainc, predstojnik Klinike za neurologiju na Northwestern University u Chicagu.

Imunolog Zlatko Trobonjača ističe kako postoje brojni dokazi da Covid-19 nije “obična gripica”, nego ozbiljna bolest koja može dugoročno ostaviti značajne posljedice, koje se odnose na kronična oštećenja, naročito srca i pluća, ali i drugih organa poput bubrega, te na razvoj sindroma kroničnog umora.

Jedan od vodećih infektologa dr. Vladimir Krajinović s Klinike za infektivne bolesti u Zagrebu smatra da u slučaju Covida-19 treba razlučiti lakše od teških slučajeva bolesti.

'Mislim kako je najispravnije reći da se radi o potencijalno sistemskoj bolesti jer je u blagim i srednje teškim slučajevima to samo respiratorna bolest, ali u najtežim je sistemska i može se manifestirati kao multiorganska disfunkcija. Međutim, viremija, odnosno prisutnost virusa u krvi je iznimno rijetka, barem prema literaturi. Nakon svake infekcije neko vrijeme zaostanu različite smetnje, ovisno o težini bolesti i komplikacijama. Prema mojem mišljenju, sve je već viđeno i opisano kod drugih virusa', zaključio je.