PREUZEO DUŽNOSTI

Boris Johnson i službeno postao britanski premijer, uskoro predstavlja članove svoga tima za Brexit

24.07.2019 u 18:20

Bionic
Reading

Boris Johnson preuzeo je u srijedu dužnost britanskog premijera, a kasnije će otkriti imena svog tima čija je zadaća provesti Brexit, sa ili bez sporazuma.

'Kraljica je poslijepodne primila Borisa Johnsona i uputila mu zahtjev za slaganjem nove administracije', objavila je Buckinghamska palače.

'Johnson je prihvatio ponudu Njezina Veličanstva i poljubio joj ruku nakon imenovanja premijerom i prvim lordom riznice', dodaje se u priopćenju.

Johnson, glavni akter kampanje 2016. za odlazak iz Europske unije, trebao bi kasnije u srijedu objaviti imena članova svog kabineta.

  • +18
Boris Johnson Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Očekuje se da će povećati broj žena i imenovati rekordan broj političara pripadnika etničkih manjina, rekli su iz njegova tima.

Imenovanja će dati uvid u Johnsonove planove za upravljanje Britanijom nakon njegova obećanja o izlasku iz EU-a 31. listopada, sa ili bez sporazuma.

Johnson je za svog savjetnika imenovao Dominica Cummingsa koji je osmislio kampanju 'Glasaj za izlazak' prije referenduma 2016., a pobornici brexita hvalili su ga zbog uspješne strategije uvjeravanja glasača da daju podršku odlasku iz EU-a pored znatno bolje financirane kampanje za ostanak.

U vrijeme referenduma, njegov je suradnik rekao kako Cummings koristi 'tehnike sovjetske propagande'.

Služit će na mjestu višeg savjetnika novom premijeru, a njegovo bi imenovanje moglo naići na kritike zastupnika kojima se ne sviđa Cummingsovo grubo ponašanje i zanemarivanje parlamenta.

Kao poslovnog savjetnika Johnson je imenovao Andrewa Griffitha, koji je napredovao kroz kompaniju Sky pod vlasništvom Ruperta Murdocha. Tamo je 2008. postao glavni financijski službenik te pomogao u stvaranju najveće europske grupe naplatne televizije.

Bivši parlamentarni kandidat Konzervativaca posudio je Johnsonu svoju kuću u Westminsteru za bazu gdje je mogao planirati svoje prve korake u kampanji za poziciju premijera države. Njegov zadatak bit će popraviti odnose s korporativnim sektorom uoči brexita.

Jedan od kolega koji je radio s Griffithom u Skyju, rekao je kako ima nevjerojatan intelekt i sposobnost da 'obavi stvari'.

Za šefa kluba zastupnika Johnson je odabrao Marka Spencera, manje poznatog zastupnika Konzervativaca. Ključna je to uloga s obzirom na to da Konzervativcima nedostaje većina u Donjem domu, kao i zbog dubokih podjela među zastupnicima oko ispravnog načina provođenja Brexita.

Spencer, koji je članom parlamenta postao 2010. nakon što je radio na obiteljskoj farmi, omiljen je među kolegama te su njegovo imenovanje pozdravili zastupnici svih stranaka.

Očekivana imenovanja

Očekuje se da će ministar financija biti Sajid Javid, bivši bankar koji je u 25. godini bio potpredsjednik banke Chase Manhattan. Nakon toga radio je u Deutsche Bank, a potom ušao u politiku. Mediji su izvijestili kako bi on trebao biti ministar financija.

Zagovornik slobodnog tržišta bio je četvrti u utrci za vodstvo Konzervativne stranke. Nekoliko javnih službenika koji su radili za njega, opisalo ga je kao odlučnog i jasnog.

Javid (49) veliki je obožavatelj bivše premijerke Margaret Thatcher te u svom uredu ima portret 'Željezne lady'. Na referendumu 2016. podržao je ostanak u EU.

Sin je pakistanskih muslimana i imigranata, a njegov otac bio je vozač autobusa.

Ministar vanjskih poslova trebao bi biti Dominic Raab, žestoki euroskeptik koji tvrdi kako nije zabrinut oko provođenja Brexita bez sporazuma. Podnio je ostavku s mjesta ministra za Brexit u znak prosvjeda protiv sporazuma za izlazak koji je May dogovorila, rekavši kako bi sporazum zarobio Britaniju u sferi Unije.

Raab, koji ima crni pojas u karateu, također se kandidirao za vodstvo stranke, pri čemu je Johnsonu poručio: 'Nećemo dobiti dobar sporazum blefiranjem i hvalisanjem'.

Sin je židovskih izbjeglica rođenih u Češkoj koji su od nacista pobjegli 1938., a prije nego što se počeo baviti politikom, bio je odvjetnik. Mediji su izvijestili kako bi Raab trebao postati ministar vanjskih poslova.

Michael Gove trebao bi biti zamjenik premijera. Smatra se kako je taj Johnsonov prijatelj s fakulteta uvjerio Johnsona da započne kampanju za Brexit pri čemu je dvojac odigrao ključne uloge u službenoj kampanji za odlazak.

Navodi se kako je Gove kriv za to što je Johnson prekinuo svoju kandidaturu za vodstvo stranke 2016. Johnson se povukao iz utrke nakon što je Gove naglo povukao svoju podršku na dan kada je Johnson trebao pokrenuti svoju kampanju, te je umjesto toga, najavio svoju kandidaturu.

Gove je sin mlade neudane studentice iz Edinburgha, a posvojio ga je par radničke klase u Aberdeenu na istočnoj obali Škotske kada je imao samo četiri mjeseca.

Njegov otac bavio se ribolovom, a tvrtku je prodao kada se stanje u sektoru pogoršalo, za što Gove od tada krivi politike Europske unije o ribarstvu. Poznat je kao radikalni reformator te se nagađa kako će postati Johnsonovim zamjenikom.

Priti Patel trebala bi biti ministrica unutarnjih poslova. Zalagala se za odlazak iz EU-a te je vrlo otvoreno kritizirala pristup brexitu bivše premijerke Therese May. Glasala je protiv njezinog sporazuma o Brexitu na svakom glasanju koje je predstavljeno pred parlamentom.

Johnsonov tim rekao je kako bi trebala biti imenovana na ministarsku poziciju, dok mediji nagađaju kako je riječ o mjestu ministrice unutarnjih poslova.

Imenovanje bi za Patel označilo povratak u politiku nakon što je u studenom 2017. bila prisiljena podnijeti ostavku s mjesta ministrice za međunarodni razvoj zbog tajnih sastanaka s izraelskim dužnosnicima kojima je prekršila diplomatski protokol.

Kći indijskih roditelja, Patel je započela pokret 'Spasimo britanski curry' tijekom kampanje za referendum kojim je pokušala ukazati na to da bi imigracijski sustav poslije Brexita bio pošteniji prema onima izvan Europske unije te bi smanjio nestašicu kuhara u indijskim restoranima u Britaniji.

Uspon bi, vjeruje se, trebao doživjeti i Alok Sharma, niži ministar u Ministarstvu rada i mirovina koji je ranije radio u Ministarstvu vanjskih poslova, dok je na čelu bio Johnson. Inače knjigovođa, šesnaest je godina radio kao bankar prije ulaska u parlament.

Kao ministar za stambena pitanja, bavio se posljedicama požara u Grenfell Toweru, bloku zgrada socijalnog stanovanja u zapadnom Londonu, u lipnju 2017. kada je smrtno stradala 71 osoba, a preživjeli stanovnici prekinulisu njegovo televizijsko pojavljivanje na kojemu im je ponudio privremene, a ne stalne domove u obližnjem području.

Emotivan odlazak Therese May

Ranije u srijedu zastupnici su ovacijama ispratili bivšu premijerku Theresu May nakon njezina posljednjeg, povremeno emotivnog pojavljivanja na dužnosti u srijedu u parlamentu.

Tu je priliku iskoristila da bi zadala posljednji udarac vođi opozicije Jeremyju Corbynu kada mu je predložila da, kao i ona, podnese ostavku sa dužnost.

Tijekom jednosatne sjednice, koju je njezin suprug Philip promatrao s galerije, sve su političke strane bivšoj premijerki odale priznanje za javno djelovanje i osjećaj dužnosti, unatoč tomu što su jasno izražavali neslaganje s mnoštvom njezinih odluka.

Dok se novi premijer vozio na susret s kraljicom Elizabetom, aktivisti Greenpeacea pokušali su blokirati dugu svečanu povorku do Buckinghamske palače.

Većinom prosvjednice, odjevene u crveno, primile su se za ruke duž ceste dok su ostali razmotali veliku zastavu s natpisom 'Klimatska kriza' u pokušaju ometanja prolaska automobila u pratnji policije.

Iz Greenpeacea su rekli da su održali prosvjed kako bi pozvali Johnsona da nešto poduzme u borbi protiv klimatskih promjena.

Pokušali su mu predati manifest sa 134 točke o akcijama za zaustavljanje 'katastrofalnog klimatskog sloma', uključujući ukidanje plana izgradnje nove piste na londonskom aerodromu Heathrow i pozvati na dostizanje cilja nulte emisije štetnih plinova.

'Vlada se jednostavno ne uspijeva uhvatiti u koštac s klimatskom krizom', oglasio se priopćenjem izvršni direktor Greenpeacea u Ujedinjenoj Kraljevini, John Sauven.

Prošlog mjeseca su aktivisti Greenpeacea kratko prekinuli važan govor tadašnjeg ministra financija Philipa Hammonda liderima britanske industrije financijskih usluga.