ako vlada ne plati
Bolna tema o kojoj sindikalisti zasad šute: Znate li koliko će učitelje koštati jedan dan štrajka?

Prosvjed školskih sindikata na Markovu trgu
Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL
'Ako neće plaćati, onda neće plaćati', prokomentirao je izjavu premijera predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec, piše Jutarnji list.
Dodao je da zaposlenici škola na referendumu koji se provodio u srijedu i četvrtak u gotovo stopostotnom postotku odbijaju prethodnu Vladinu ponudu (kojom se predlagao rast koeficijenata od dva posto za zaposlene u obrazovanju od 1. srpnja iduće godine). To je najbolja poruka Vladi od koje, unatoč žestokim tonovima posljednjih dana, očekuju nastavak pregovora u skladu sa sindikalnim zahtjevom od kojega ne odustaju: rast koeficijenata zaposlenih u obrazovanju za 6,11 posto.
-
10
idu dalje
Nema nastave u tri županije, iz Vlade najavili kako štrajk više neće plaćati
-
22
SJEDNICA VLADE
Plenković raspisao predsjedničke izbore pa najavio: Više nećemo plaćati štrajk, to nema nikakvog smisla, nikakve logike
-
na markovu trgu
Marić o štrajku: Ne znam što bih više rekao na tu temu; Divjak: Vrijeme da učenicima damo prednost
'Okvir za pregovore ispod kojega ne možemo ići je rast koeficijenata od 6,11 posto, a razgovarati možemo samo o dinamici, priznavanju složenosti poslova i odgovornosti zaposlenih u školama te metodama kojima se to može postići. Odazivat ćemo se na svaki sastanak u interesu dijaloga i postizanja cilja, a taj je da se riješi pitanje zaostajanja plaća zaposlenih u obrazovanju', rekla je glavna tajnica Sindikata hrvatskih učitelja Ana Tuškan.
Premijer je rekao kako je Vladina ponuda korektna i u okviru mogućnosti, s čime su se složili ministri Zdravko Marić i Josip Aladrović te ministrica obrazovanja Blaženka Divjak.
Ponovio je da će u mandatu ove Vlade, od 2016. godine te uz rast osnovice u 2020. godini za 6,12 posto i prihvaćanjem dodatka od dva posto, prosvjetarima plaća porasti ukupno za više od 20 posto.
Za plaće zaposlenih u prosvjeti mjesečno se izdvaja više od pola milijarde kuna. Trošak za zaposlene u obrazovanju za jedan radni dan maksimalno iznosi oko 30 milijuna kuna bruto, pa bi to mogao biti i najviši dnevni 'gubitak' za državu ako su u štrajku svi zaposleni, kako doznaje Jutarnji list iz izvora bliskih Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Odluči li Vlada da neće plaćati štrajk, sudionici bi u slučaju njegova nastavka mogli ostati bez oko 315 kuna na dan, koliko prema izračunima školskih sindikata iznosi prosječna dnevna zarada učitelja.
Iz školskih sindikata ne žele govoriti o tome tko će podmiriti trošak ako se štrajk nastavi, odnosno hoće li to pokriti sindikati.
'Vjerujte, nema tog sindikata koji može pokriti taj trošak, a pogotovo ne nečlanovima sindikata', uvjerava sindikalac dobro upoznat sa stanjem sindikalnih blagajni. Uzmemo li za primjer najveći sindikat, Sindikat hrvatskih učitelja, koji broji oko 25.000 članova - da je samo 70 posto njihovih članova u štrajku, morali bi za to izdvojiti oko 5,5 milijuna kuna po danu.
U novije vrijeme samo su jednom, i to za SDP-ove vlade i ministra obrazovanja Željka Jovanovića, Sindikat hrvatskih učitelja te školski sindikat Preporod svojim članovima platili štrajk, ali samo za jedan dan i u iznosu od 70 posto dnevne zarade.