vatikanski ugovori
[ANKETA]: Frcaju iskre oko financiranja Crkve i izbacivanja vjeronauka iz škole: Što vi mislite o tome?

Ilustracija
Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Prošla je 21 godina od ratifikacije Vatikanskih ugovara i do danas je država izdvojila oko 15 milijardi kuna za crkveni proračun. Riječ je o četiri međudržavna sporazuma, od kojih su prva tri potpisana 1996. godine, a četvrti dvije godine kasnije.
Njima se podrazumijeva to da se Katolička crkva financira iz državnog proračuna te na godišnjoj razini dobije oko milijardu kuna.
Klub GLAS-a i HSU-a traži izmjenu tih ugovora, a inicijativu su pokrenuli prije godinu dana. Traže da se uvede njemački ili talijanski sustav, prema kojem svaki vjernik uplaćuje novac svojoj vjerskoj zajednici. Među prijedlozima su i izmjena nastave vjeronauka u školama, restrukturiranje vojnog ordinarijata i novi model financiranja Crkve.
'Smatramo da je iznos, oko milijardu kuna godišnje, barem tri puta veći nego što je realna mogućnost države koja ima velike socijalne probleme, pa i u zdravstvu. S druge strane, smatramo da je potrebno revidirati i postojeći model vjeronauka', kazao je i u HRT-ovoj emisiji 'Otvoreno' u srijedu navečer saborski zastupnik GLAS-a Goran Beus Richembergh te spomenuo pravnu nejednakost. Naglasio je da ako se protiv svećenika pokreće kazneni postupak, najprije se tada mora obavijestiti njihov biskup, a tek onda krenuti dalje.
Dubrovački biskup, mons. Mate Uzinić izjavio je kako je predviđena procedura da se ugovori mogu mijenjati, odnosno revidirati.

Dubrovački biskup Mate Uzinić
Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
'Naravno da se oni mogu promijeniti, revidirati. Sami ugovori sadrže odredbu koja kaže da ako jedna od strana bude smatrala da su se bitno promijenile prilike u kojima je sklopljen ugovor, da se onda može pristupiti njihovom mijenjanju. Sami ugovori u preambuli govore o tome koji su to razlozi na temelju kojih se sklapaju konkretni ugovori. Razlog zbog kojih je on potpisan, prema toj preambuli, bili su materijalni uvjeti za pastoralno djelovanje Katoličke crkve. S druge strane, bila je tu uloga Katoličke crkve u odgojnoj, kulturnoj i karitativnoj djelatnosti. Ako se smatra da Katolička crkva više nema tu ulogu u društvu, onda naravno da su se promijenile okolnosti za Republiku Hrvatsku i bilo bi u redu da RH krene prema promjeni tih ugovora', rekao je Uzinić.
Premijer Andrej Plenković u više je navrata izjavio da za mandata njegove vlade neće biti revizije Vatikanskih ugovora.
- kolinda grabar kitarović
- revizija
- mate uzinić
- sveta stolica
- goran beus richembergh
- HSU
- oporba
- vatikanski ugovori
- glas