REVOLUCIJA NA UK CHARTU

Streaming počinje kreirati glazbene top liste

01.07.2014 u 05:57

Bionic
Reading

Od početka srpnja britanska tjedna lista najprodavanijih singlova počinje 'prebrojavati' i streaming pjesama na nekolicini glazbenih platformi

Naime, do sada se britanski Official Singles Chart kompilirao tako da su se brojali prodani primjerci određenog singla, što uključuje fizičke primjerke i digitalni download. No, u posljednje dvije godine dogodio se nevjerojatan porast broja korisnika servisa za streaming glazbe.
Revoluciju je potaknuo Spotify, švedska platforma kojoj se broj korisnika povećao s 10 milijuna u rujnu 2010. na preko 40 milijuna u svibnju 2014. Tako broj tjednih streamova u Britaniji prelazi 200 milijuna!

Spotify nije jedina platforma na kojoj će se od ovog tjedna prebrojavati najklikaniji glazbeni hitovi. Official Charts Company će također pratiti i Deezer, Napster, Xbox Music, Music Unlimited i servis Rara. Ova situacija će pogodovati mnogim modernim glazbenicima čiji su singlovi zakinuti tradicionalnim načinom prebrojavanja, kao što su indie-rock bend Bastille (čiji hit 'Pompeii' zasad drži prvo mjesto u broju internetskih streamova svih vremena), ili muzičari poput Clean Bandita ili Mr Probza čiji su singlovi prešli brojku od milijun streamova u samo tjedan dana.

Streaming počinje kreirati glazbene top liste

Za razliku od Britanaca, brojanje klikova na streaming platformama Amerikancima nije novotarija. Od veljače 2013. godine američka lista Billboard broji klikove singlova na nekoliko streaming servisa, između ostaloga i na YouTubeu.
No, nisu svi zadovoljni činjenicom da broj korisnika glazbenih stream servisa raste nezamislivom brzinom. Thom Yorke iz kultnog britanskog benda Radiohead, zatim David Byrne, bivši frontmen grupe Talking Heads, zajedno s nizom drugih glazbenika već neko vrijeme upozoravaju na način na koji određeni streaming servisi (poput Spotifya) tretiraju glazbenike i krše njihova autorska prava. Oni nisu jedini koji su progovorili o tome kako je ovaj način konzumiranja muzike naprosto neodrživ ako servisi ne odluče glazbenicima plaćati veću sumu novaca za korištenje njihove glazbe. Prognoze kažu kako će streaming platforme u budućnost uzimati sve veći i veći dio tržišnog kolača. Ostaje pitanjem na koji će se način riješiti ova pat-pozicija...