skijaški skokovi

Ryoyu Kobayashi slavio u Trondheimu i tako 'zakuhao' borbu za Veliki kristalni globus

12.03.2024 u 19:33

Japanski skakač na skijama Ryoyu Kobayashi pobijedio je na natjecanju Svjetskog kupa u norveškom Trondheimu na 105-metarskoj skakaonici, nadmašivši drugoplasiranog Slovenca Petera Prevca za 0,9 boda

Ryoyu Kobayashi je u obje serije izveo duže skokove, a 106 metara iz prve serije je bila i najveća daljina natjecanja u Trondheimu. Prevc je u prvoj seriji skočio 102,5 metara, ali je za Japancem zaostao samo za 0,3 boda.

Slovenac je u drugoj seriji u iznimno nepovoljnim uvjetima (12,1 bodova kompenzacije zbog vjetra u leđa) doskočio na 97,5 metara te uspio prestići do tada vodećeg Austrijanca Jana Hoerla. Na zaletištu je ostao još samo Ryoyu Kobayashi te u povoljnijim uvjetima (7,7 bodova vjetrovnog dodatka) skočio do 99 metara i zajedno sa sudačkim ocjenama (57,0 bodova) uspio spriječiti pobjedu Prevca.

Time je Kobayashi dodatno smanjio zaostatak u utrci za Veliki kristalni globus za vodećim Austrijancem Stefanom Kraftom, koji je u Trondheimu na kraju bio peti, popravivši svoj plasman nakon prve serije, u kojoj je imao tek osmi rezultat.

Pet natjecanja prije kraja sezone Kraft ima 1783 boda, a Kobayashi 1562. Treći je Nijemac Andreas Wellinger s 1387 bodova, a u utorak je u Trondheimu osvojio četvrto mjesto.

Kraft je s 1050,2 boda zadržao vodstvo na norveškoj RAW Air turneji nakon pet od devet natjecanja koja se boduju za naslov pobjednika. Norvežanin Johann Andre Forfang je ostao drugi s 1030,1 bodova. Treći je Austrijanac Hoerl sa 1027,2 bodova.

Već u srijedu skakači će se opet natjecati u Trondheimu, ali na većoj, 138-metarskoj skakaonici. Turneja će završiti natjecanjima na letaonici (240 metara) Vikersund. U petak su na rasporedu kvalifikacije, a u subotu i nedjelju natjecanja koja se boduju za Svjetski kup, posljednja prije završnice Svjetskog kupa na letaonici u Planici (22. - 24. ožujka).