Rijeci pobjeda u dramatičnoj završnici; Dinamo pao na treće mjesto

25.10.2015 u 16:56

• +10

MAXtv 1. HNL, 14. kolo, HNK Rijeka - GNK Dinamo

Izvor: Pixsell / Autor: Nel Pavletić

Nogometaši Rijeke uspjeli su sa 2:1 pobijediti Dinamo, po prvi puta u prvenstvu nakon 2012. godine. Ujedno, to je Matjažu Keku prva prvenstvena pobjedna nad 'modrima', a zahvaljujući kojoj je prekinuta i Dinamova serija od čak 50 dvoboja bez poraza. Rijeka je na tablici preskočila Dinamo i došla na druo mjesto iza vodećeg Hajduka. Porazu Mamićeve momčadi sigurno je doprinio i crveni karton Taravela u 34. minuti

Pod pritiskom Hajdukove pobjede nad Lokomotivom i preuzimanja vrha tablice od strane Splićana, i Rijeka i Dinamo pokšavali su doći do pobjede koja bi upravo njih dovela na vrh.

Rijeka odnosno njezin trener Matjaž Kek imao je i dodatni 'pritisak' jer dosad ni jednom u hrvatskom prvenstvu nije svladao 'modru' momčad. Dinamo pak nije nikad igrao na Rujevici i bilo je upitno kako će se Mamićevi igrači snaći na novom terenu.

Međutim, već u petoj minuti Dinamo je odbacio dio tih problema. Nakon Pivarićeva ubačaja s lijeve strane Čilenac Fernandes nadskočio je Zutu i pokraj ukopanog Vargića pogodio za vodstvo Dinama.

Nakon desetak minuta, Rijeka se uspjela oporaviti od šoka, ali u igri i jednih i drugih osjetilo se dosta nervoze pa je suac Matoc imao pune ruke posla. Ili točnije - kartona, a najgore je prošao Taravel, koji je u 34. minuti nesportski glavom u glavu udario Vešovića.

Imao je Dinamo i prije toga nekoliko prilika, dok je možda i najbolju u prvom dijelu propustio Machado, koji je u sudačkoj nadoknadi uputio precizan udarac, ali koji je otišao tek koji centimetar od Vargićevog gola.

Na svu sreću, nastavak je ponudio puno više nogometa, a manje nervoze. Rijeka je pak uspjela - nakon Kekovih savjeta - psoložiti svoje redove i početi korisiti tog igrača više. I već u petoj minuti nastavka, nakon gotovo identične siruacije kao kod Dinamova gola, Samardžić je nakon Sharbinijevog ubačaja pogodio za 1:1.

Nastavila je Rijeka u tom ritmu igrati i dalje te je Ježina imao pune ruke posla. Uz to, Kek je pogodio s izmjenama, uvevši Roshija i Radoševića, pa su akcije 'bijelih' bile još tečnije.

No, tek u samoj završnici utakmice, domaćini su naplatili bolju igru. Vešović je ubacio s desne strane, Ježina je na kratko odbio loptu a Sharbini je natrčao na nju i zakucao je u mrežu za potpuni preokret Rijeke i prvu Kekovu prvenstvenu pobjedu nad Dinamom.

S ova tri boda Rijeka je preskočila Dinamo i probila se na drugo mjesto, iza vodećeg Hajduka, s kojim će igrati u sljedećem kolu na Poljudu.