sp u rukometu 2023.

[FOTO] Fenomenalni Danci u finalu su pobijedili Francuze i treći put uzastopno osvojili titulu svjetskih prvaka

U finalu Svjetskog rukometnog prvenstva reprezentacija Danske je u Stockholmu pred 22.650 gledatelja pobijedila Francusku 34:29 (16:15) osvojivši treći uzastopni naslov

Danci su bolje otvorili susret, poveli su 4:1, pa 6:2, a na polovici prvog dijela imali su i pet golova prednosti (12:7). Niklas Landin Jacobsen je bio sjajan, a Simon Bogetoft Pytlick i Mathias Gidsel nezadrživi. Međutim, Francuzi su u nastavku prvog dijela pohvatali konce igre. Probudio se Remi Desbonnet koji je na golu zamijenio Vincenta Gerarda i Francuzi su u 24. minuti smanjili zaostatak na dva gola minusa (14:12), a u 28. minuti i na samo gol minusa s koliko se i otišlo na odmor (16:15).

Na otvaranju drugog dijela Francuska je izjednačila (16:16), no u 37. minuti Danci ponovo bježe na +3 (20:17). Francuska se još jednom približila na pogodak zaostatka (23:22), a imala je i kontru za izjednačenje koju je upropastio Kentin Mahe.

U 49. minuti Danci ponovo imaju +3 (27:24), tri minute kasnije četiri gola viška (30:26), a kada je Landin obranio sedmerac tri minute prije kraja pri rezultatu 32:29, a najbolji igrač utakmice Rasmus Lauge zabio za 33:29 priči je bio kraj. Na koncu je završilo 34:29.

Rasmus Lauge je predvodio Dansku s 10 golova, Simon Bogetoft Pytlick je zabio devet, a Mathias Gidsel šest golova. Landin je na koncu sakupio osam, a Kevin Moller tri obrane.

Kod Francuza najefikasniji su bili Nedim Remili sa šest golova, Dika Mem s pet i Melvyn Richardson s četiri gola. Francuski golmani nisu imali svoj dan, sakupili su svega sedam obrana Gerad četiri, a Desbonnet tri obrane.

Danski rukometaši ispisali su tako povijest nakon što su osvojili treći uzastopni naslov svjetskih prvaka.

• +23
Francuska - Danska, SP rukomet 2023., finale, 29.1.2023. Izvor: Profimedia / Autor: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Do sada se šest puta događalo da neka od reprezentacija obrani svjetsku titulu. Dva puta je to uspjelo Francuzima (2009.-2011., 2015.-2017.) i Rumunjima (1961.-1964., 1970.-1974.), a po jednom Šveđanima (1954.-1958.) i Dancima (2019.-2021.). No, Danci su sada postali prvi u povijesti koji su spojili tri svjetske krune. Seriju su počeli 2019. u Danskoj i Njemačkoj, dvije godine kasnije su pobijedili u Egiptu, a sada i na SP-u Švedskoj i Poljskoj.

Ukupno je to njihova sedma medalja na Svjetskim prvenstvima. Uz tri zlata imaju i tri srebra i broncu. Dodajmo i kako su odabranici Nikolaja Jacobsena do zlata stigli s osam pobjeda i jednim neodlučenim ishodom, onim protiv Hrvatske.

Francuska je ostala na šest zlata, dva srebra i četiri bronce.