MARK KNOPFLER

Priča koju niste znali: 'Pjesmu 'Money for Nothing' napisao sam prisluškujući dostavljača u trgovini'

30.04.2025 u 13:49

Bionic
Reading

Legendarni gitarist Mark Knopfler i frontmen Dire Straitsa otkriva kako je jedan običan dan u njujorškoj trgovini elektronike, zahvaljujući ciničnom dostavljaču i nizu sretnih okolnosti, doveo do stvaranja jednog od najvećih hitova rock glazbe osamdesetih. Saznajte kako su Stingov odmor na plaži i mikrofon koji je slučajno pao pomogli stvoriti bezvremenski klasik

U svijetu rock glazbe rijetko koja pjesma ima tako zanimljivu povijest nastanka kao 'Money for Nothing' grupe Dire Straits. Iza ovog bezvremenog hita iz 1985. godine krije se priča o sretnim slučajnostima, neočekivanim susretima i kreativnoj genijalnosti Marka Knopflera. U ekskluzivnom razgovoru za The Guardian, frontmen Dire Straitsa i basist John Illsley otkrivaju kako je nezadovoljni dostavljač u trgovini elektronike nesvjesno nadahnuo tekst koji će postati planetarni hit te kako je niz sretnih okolnosti – od Stingovog iznenadnog pojavljivanja do mikrofona koji je pao – stvorio pjesmu koja i danas, desetljećima kasnije, ne gubi na snazi i popularnosti.

'Bio sam u trgovini kućanskih aparata u New Yorku, u koju je neki krupni tip dostavljao opremu. Svi televizori bili su namješteni na MTV, a ja sam slučajno čuo njegove komentare o rock zvijezdama', prisjetio se Knopfler.

Dostavljačev njujorški naglasak i cinični pogledi na MTV-jeve zvijezde toliko su ga oduševili da je na licu mjesta posudio olovku i papir. 'Sjeo sam u izlog trgovine i počeo zapisivati njegove riječi koje su postale tekst pjesme', otkriva gitarist.

'Govorio je stvari poput: 'Onaj mali ima svoj privatni avion!' i 'To nije pravi posao!', a ja sam znao da je to zlato', ispričao je glazbenik.

Gitarski rif, danas jedan od najprepoznatljivijih u povijesti rock glazbe, Knopfler jednostavno opisuje kao 'boogie s dva prsta', no upravo je on postao zaštitni znak pjesme.

Sting se zatekao na plaži

Priča je postala još nevjerojatnija kada je Knopfler otkrio kako je u pjesmu uključen Sting, frontmen grupe The Police.

'Snimali smo album 'Brothers in Arms' na otoku Montserratu usred ničega kad je netko rekao: 'Sting je na plaži!' Pomislio sam kako bi bilo sjajno da otpjeva uvodni dio. Dogodio se cijeli niz sretnih okolnosti koje su se poklopile da bi stvorile pjesmu. Naprimjer, vidio sam Police na MTV-ju kako izgovaraju frazu: 'I want my MTV.' Ali imali su i pjesmu koja se zvala 'Don't Stand So Close to Me', pa sam stavio 'I want my MTV' na tu melodiju i uključio to na početku', objasnio je Knopfler.

'Kad je Sting ušao u studio, prvo što je pitao bilo je: 'Što nije u redu? Nitko se ne svađa', misleći na situaciju u svom bendu The Police', sa smiješkom je ispričao Knopfler.

Dire Straits - Money For Nothing Izvor: Društvene mreže / Autor: Youtube

Od slučajnosti do legendarnog zvuka

John Illsley, basist benda, otkrio je još jedan nevjerojatan detalj - prepoznatljivi gitarski zvuk dogodio se potpunom slučajnošću.

'Mikrofon je pao na pod ispred pojačala i to je potpuno promijenilo zvuk gitare. Taj 'nezgodni incident' postao je ključni element zvuka pjesme', objasnio je Illsley.

'Brothers in Arms' katapultirao je Dire Straits u glazbene visine. Album je istovremeno kad i pjesma 'Money for Nothing' bio na vrhu američkih top ljestvica.

'Nakon Live Aida na Wembleyju doslovno smo trčali preko parkirališta do Arene gdje smo imali koncert iste večeri. Kada sam ušao u catering i nisam prepoznao ljude iz ekipe, shvatio sam koliko je sve to naraslo', prisjetio se Knopfler.

Kao Picassov crtež

Basist Illsley naglašava ironiju naslova pjesme: 'Naslov je ironičan jer smo godinama solidno radili da dođemo do te točke. Ali svi su nas gledali izvana. Poput: 'Oh, pogledajte ih, to nije pravi posao, to je samo novac ni za što – a i djevojke besplatno dobivaju.' Ali to je bilo pomalo kao Picasso, kad bi brzo napravio crtež za nekoga, ljudi bi rekli: 'Za to ti je trebalo samo 10 sekundi.' A on bi odgovorio: 'Ne, trebalo mi je 40 godina.''

Nakon megauspjeha uslijedilo je zasićenje. 'Money for Nothing' bio je broj jedan u Americi dok je 'Brothers in Arms' istovremeno bio na prvom mjestu američke ljestvice albuma. 'Zaista smo uživali u tom uspjehu, ali u slavi... ne toliko. Nakon turneje definitivno smo osjećali da to moramo privesti kraju. Ponovno smo se okupili za 'On Every Street' 1991. i ta turneja bila je fizički i mentalno iscrpljujuća. Za zdravlje svih, a najviše Markovo, morali smo prekinuti', zaključio je Illsley, dodajući da i danas uživa svirati taj hit jednako kao i tada. 'Dobra pjesma je poput dobre slike - nikada ne blijedi.'