PRVA POMOĆ

Znamo da ste pazili, ali dogodi se. Evo kako sanirati opekline od sunca

11.08.2018 u 14:08

Bionic
Reading

Primijetite li tijekom sunčanih dana s visokim UV indeksom crvenilo kože koja vas zateže te na dodir boli i peče, velike su šanse da ste izgorjeli na suncu. Preventivne mjere zaštite od sunca u ovom trenutku nemaju previše smisla, kao ni pametovanje o kockanju sa zdravljem, pa ćemo se usredotočiti na postupke kojima si možete olakšati trenutno stanje

Ova pojava ljude najčešće zatekne tijekom godišnjeg odmora koji provode na moru, a kako vjerujemo da s ovim neugodnim iskustvom na vlastitoj koži ne želite lijep i sunčan dan trošiti na šetnju do ljekarne, ako je u mjestu u kojem boravite uopće ima, podsjetit ćemo vas na neke stvari koje vam mogu pomoći, a možda su vam nadohvat ruke.

U nekom trenutku vjerojatno ćete se zapitati čitate li recept za ukusnog sebe ili savjete za prvu pomoć zbog opekotina, ali to bi vam trebao biti manji problem s obzirom na to da ste se propustom, nemarom ili iz mazohističkih pobuda već poistovjetili s hranom i termički se obradili.

Kao i sa svakom drugom opeklinom prvog stupnja, sprženo je mjesto dobro što prije ohladiti kako bi se ublažili bol i osjećaj pečenja. Ne pretjerujte kako ne biste izazvali hipotermiju.

Ovisno o veličini površine zahvaćene pretjeranim izlaganjem suncu, možete se tuširati ili uroniti u hladnu vodu, ali nikako ne ledenu. Od pomoći može biti i led, ukoliko je riječ o manjoj površini, ali nikako ne direktno na opeklinu, nego umotan u pamučnu tkaninu.

S dodavanjem prehrambenih namirnica možete početi već u fazi hlađenja ukoliko ste se odlučili za hladnu kupku. Zob ima sposobnost regeneriranja kože pa u napunjenu kadu dodajte zobenih pahuljica.

Zobena kaša smanjit će i neugodan svrbež koji se javlja kad opekline počnu zacjeljivati. Kašu namočite u mlaku vodu 20-ak minuta i potom nanesite na opečena mjesta. Tanki sloj ove kaše trebao bi ostati na koži nakon sušenja na zraku.

Za ublažavanje opeklina korisno je ispiranje slanom vodom otprilike svakih sat vremena. Kako vam između 10 i 17 sati nije preporučljivo kretati se do plaže niti boraviti na suncu, pomoći si možete otopinom pola žličice soli u čaši tople vode.

Bol možete ublažiti i namakanjem opekline u mlijeko petnaestak minuta. Ukoliko je opeklinama zahvaćeno veće područje, mlijekom namočite gazu i prekrijte ih.

Zahvaćene dijelove kože može tretirati i jogurtom te ga nježno nanesite na tijelo i nakon nekoliko minuta isperite.

MLADE MANEKENKE

Dan za sunčanje: Najseksi djevojke današnjice uskočile u bikini

Pogledaj galeriju

Ako pak patite od estetike i svojoj koži, barem na trenutak, želite vratiti prirodniju boju, namažite se senfom. Pustite da se posuši, a potom polako isperite.

Sad kad ste odabrali umak, možda ste i za neku salatu? Rajčicu narezanu na ploške utrljajte na zahvaćena područja, a kiselina iz ovog omiljenog ljetnog povrća trebala bi zaustaviti nastanak mjehurića i smiriti osjećaj pečenja.

Na manjim područjima i u slučaju jačih opeklina možete upotrijebiti ocat ili bjelanjak. Ocat razrijeđen s jednakim udjelom vode pomoću vate utapkajte na osjetljivo područje, a bjelanjak nježno utrljajte i ponavljate to, bez ispiranja, svaki put kad se prethodni nanos osuši.

Tanična kiselina djeluje antibakterijski, umirujuće i antiseptički. Nalazimo je u čajevima, od kojih se kao pogodni za umirivanje opeklina preporučuju crni ili zeleni čaj te kamilica. Postoji više načina primjene, od kupki koje su pogodne za tretiranje većih područja pod opeklinama do tapkanja vatom ili čajem u filtar vrećici na manjem području. U čaj možete namočiti i gazu ili ručnik te ih staviti preko opeklina do sat vremena.

Trputac ili bokvica vrlo je zastupljen u narodnoj medicini. Vjerojatno ga možete primjenjivati i kao čaj, ali za razliku od crnog i zelenog čaja, u našoj okolini trputca ima u izobilju. Svježe listove iskidajte i zgnječite pa dobivene sokove nanesite na opekline.

Vašem će tijelu, dok koža ne zacijeli, odgovarati laganija prehrana temeljena na voću, povrću i proteinima. Masnoće izbjegavajte, kako u prehrani, tako i na koži. Naime, maslac ili masne kreme razmazane po oštećenoj koži samo će pogoršati situaciju jer će je zagrijavati, a pored toga će začepiti pore, što će usporiti nestanak opeklina.

Već smo spomenuli, a i zdrav razum nalaže, no svejedno ćemo još jednom ukazati na važnost izbjegavanja izlaganja suncu dok su opekline još prisutne. Ne zaboravite i na pojačan unos tekućine kako biste izbjegli dehidriranost. Šećer vam neće pomoći, kao ni alkohol, pa pijte vodu ili nezaslađene čajeve.