SREĆA I ZDRAVLJE

Zašto nije dobro dugo spavati?

12.06.2012 u 15:00

Bionic
Reading

Jeste li više jutarnji ili večernji tip? Ustajete li se ujutro rano i bez problema ili pak jedva ispužete iz kreveta kasneći na posao?

Novo istraživanje provedeno na Sveučilištu u Torontu pokazalo je da činjenica jesmo li više jutarnji ili večernji tip osobe, osim na svakodnevni ritam i navike, utječe i na opće zadovoljstvo životom. Tako znanstvenici tvrde da su ranoranioci sretniji i zadovoljniji životom u cjelini, piše msnbc.com

'Prošla istraživanja pokazala su da su osobe koje su jutarnji tipovi sretnije od osoba koji su više večernji tipovi, a naše istraživanje baziralo se samo na mlađim osobama', kaže Renee Biss, voditelj istraživanja na Sveučilištu u Torontu.

Istraživači su proučavali dvije skupine: 435 osoba u dobi od 17 do 38 godina te 297 osoba u dobi od 59 do 79 godina. Konačni rezultati su pokazali da do navršenih 60 godina života najveći broj ljudi postaje jutarnji tip te je u starijoj dobi samo 7 posto osoba večernji tip.

'Otkrili smo da starije osobe, za razliku od mlađih, gaje pozitivnije osjećaje i emocije te su češće jutarnji tipovi. Ranoranioci isto tako tvrde da se osjećaju zdravijima, a znanstvenici smatraju da je za to odgovoran bolji noćni san koji imaju jutarnji tipovi, što pozitivno utječe na njihov imunološki sustav.

Svim večernjim tipovima voditelj istraživanja Biss daje učinkovit savjet za veći osjećaj sreće i zadovoljstva: 'Jedan od načina da budete pozitivniji je da više vremena provedete na dnevnoj svjetlosti rano ujutro. Stoga idite ranije na počinak i probudite se rano ujutro. Najjednostavnije je imati dosljedan raspored te se pobrinuti da se svakodnevno budite u isto vrijeme.'