SLASNI BODLJIKAVCI

Zašto je dobro jesti kestenje?

26.11.2012 u 13:48

Bionic
Reading

Slasni bodljikavci - kesteni su siromašni natrijem pa ih preporučuju bubrežnim i kardiovaskularnim bolesnicima koji moraju izbjegavati slano

Toliko energije, vitamina, škroba, ali i masti u tako malom tijelu, zavapit će sladokusci pred mirisnim pečenim plodom kestena. Doista, u samo jednom kestenu nalazi se čak 53 posto vode, bjelančevina, ugljikohidrata, a glavni sastojak mu je škrob – njega je čak 44 posto. Ta je 'kapsulica' bogata kalcijem, kalijem, sadrži i fosfor, željezo, većinu vitamina B skupine, a sve je to skriveno ispod zelenkastosmeđeg bodljikava tobolca dozrelog u šumi.

Marun, kralj među kestenjem
Kesten se kao namirnica nešto češće upotrebljava u kontinentalnom dijelu zemlje nego uz more, no moderna ga kuhinja pronosi diljem svijeta. Nutricionisti ističu vrijednost kestena kao namirnice koju bi valjalo uvoditi u prehranu sportašima i djece zbog njegovih nutritivnih svojstva. Iako je vizualno ljepši, od divljih kestena jestiv je, nažalost, samo onaj cijepljen na pitomu plemku, a posebno cijenjen je – marun, kesten s obronaka Učke koji zrije i bubri do prave veličine pokriven lišćem.

U povijesti gastronomije kesten se pojavljuju u rimsko doba. Njegova je domovina Kina, no pečenje kestena na ulicama bilježilo se i u starom Rimu, a potom su se kuhane oblice preselile i u mesno društvo kao nadjevi, u komadima ili samo kuhani. Pečeni kesten ima veću energetsku vrijednost, veću količinu bjelančevina, masti, vitamina i dvostruko veću količinu ugljikohidrata. Isto tako sadrži vitamin E i fitokemikalije koji nisu zastupljeni u kuhanom kestenu koji sadrži veću količinu mineralnih sastojaka.

Kuhani, pečeni, na slatko, u vinu…
Oguljeni kesteni mogu se kuhati, poširati u crvenom vinu ili mlijeku ili pirjati na maslacu za ukrašavanje jela. Pire od kestena može se dodati u juhu ili u umake koji se poslužuju uz divljač. Kesten-pire s dodatkom šećera i šlaga omiljena je zimska slastica, ali i oprez – energetska bomba. Kesten se može, zbog visokog sadržaja škroba, usitniti u brašno te miješati s bijelim ili integralnim brašnom pšenice za pravljenje kruha, tjestenine, kolača, njoka...

Kupujete li kestene, obratite pozornost da uz njih ne kupite i kojeg 'podstanara'. Na kori kestena ne bi trebalo biti rupica, a ne bi smjeli biti ni vlažni. Ako ste gurmani, potražite prugaste marune, vrijedni su truda i cijene. Imate li ih gdje pospremiti, mogu izdržati i do dva mjeseca, no prije pripreme ih proberite.