VELIKI POVRATAK

Za ovim staromodnim komadom nakita svi su odjednom poludjeli; sad ga nose baš svi

23.05.2025 u 11:36

Bionic
Reading

Upečatljivi prstenovi s pečatom više nisu rezervirani samo za aristokrate s obiteljskim grbovima, danas ih modni i dizajneri finog nakita sve više kreiraju, a modne ovisnice prihvatile su ovaj novi stari trend

Modni detalji, nije ništa nepoznato, daju onu završnu notu svakoj modnoj kombinaciji, a među najnovijim, pomalo neočekivanim trendovima, pojavili su se i tzv. pečatni prstenovi, odnosno prstenovi sa žigom.

Dakako, ovakvi modni detalji igraju ključnu ulogu u izražavanju osobnosti, vlastitog stila, ali i identiteta.

Izvor: Profimedia / Autor: Zoonar GmbH / Alamy / Antonio Rosario / Tetra Images / Jade Tillman Belmes / Getty images / Steve Wood / Shutterstock Editorial / Launchmetrics.com/spotlig / ShowBit / FashionPPS / Zuma Press / Alessandro Lucioni / Launchmetri / ShowBit / Profimedia

Oni su često prvi detalj koji primijetimo na nekome i mogu poslužiti kao suptilan, ali snažan način komunikacije - bilo da šalju poruku o obiteljskoj tradiciji, osobnim vrijednostima ili jednostavno o osjećaju za estetiku.

U današnjem svijetu, u kojem se moda sve više okreće individualizmu i osobnom pristupu, upravo ovakvi detalji čine razliku i omogućuju svakome da svoju priču ispriča na jedinstven način. Pečatni prsten, kao bezvremenski komad nakita, tako postaje više od ukrasa - on je zanimljiv osobni žig i simbol nasljeđa.

Meghan Markle
  • Meghan Markle
  • Meghan Markle
  • Meghan Markle
  • Meghan Markle
Meghan Markle Izvor: Profimedia / Autor: The Jamie Kern Lima Show / Ferrari / Profimedia

Meghan Markle, supruga princa Harryja, ovaj je trend prigrlila s velikim entuzijazmom te je predstavila najnoviji dodatak svojoj kolekciji nakita - zlatni pečatni prsten na malom prstu, ugraviran njezinim i monogramom Harryja.

Ona nije jedina slavna osoba koja se okreće ovom tradicionalnom komadu nakita. Prošle godine Zendaya je viđena s pečatnim prstenom s ugraviranim inicijalima zaručnika Toma Hollanda, a Taylor Swift, Jacob Elordi i Brad Pitt također su nedavno uočeni kako nose svoje pečatne prstenove, što sugerira da se ovaj stil nakita vraća na velika vrata.

Naravno, prošlo je dosta vremena otkako su bili rezervirani samo za muškarce - dizajneri već godinama reinterpretiraju ovaj tradicionalni nakit na suvremene načine, a sama priroda prstena omogućuje kreativnost i sentimentalnost, što je danas izuzetno privlačno.

'Mislim da ljude privlači bogata povijest pečatnih prstenova, ali više ne žele da djeluju previše konvencionalno ili staromodno', kaže Cece Fein-Hughes, osnivačica brenda Cece Jewellery, koji izrađuje pečatne prstenove. 'Došlo je do pomaka prema pečatima koji su razigrani, moderni i jedinstveni - bilo kroz neočekivane motive ili skrivene gravure', objasnila je.

Efektan dodatak

U nekim aspektima čini se da trend slojevitog i nagomilanog nakita polako jenjava u korist jednostavnih i upečatljivih komada, posebno onih koji se mogu personalizirati za stvaranje nečeg jedinstvenog.

'Na neki način pečatni prstenovi su svjedoci vremena - često sam ih viđala u antikvarijatima i pitala se koju su priču prethodnih vlasnika nosili', objašnjava dizajnerica finog nakita Noor Fares, a koja ih oduvijek voli zbog načina na koji povezuju nositelja s njegovim nasljeđem i korijenima. 'Pečatni prstenovi koje dizajniram omogućuju mu da unese svoje značenje u prsten, bilo kroz dragulj odabran prema npr. datumu rođenja, bilo kroz vezu s dizajnom.'

Ovi dizajneri, naravno, ne izmišljaju toplu vodu. Emmet Smith iz Hatton Gardena od 1980-ih radio je u Rebusu te ga 2002. godine i preuzeo kako bi vodio radionicu finog nakita specijaliziranu za izradu unikatnih pečatnih prstenova. 'Povijesno gledano, pečatni prstenovi bili su poznati kao 'prstenje za gospodu' i tradicionalno su se smatrali simbolom obiteljske baštine, ali postoje puno duže od heraldike - mnogi su primjeri egipatskih pečata ugraviranih hijeroglifima i antičkih grčkih pečata s ugraviranim simbolima božanstava i mitskih bića', objašnjava on.

Posljednjih nekoliko stoljeća pečatni prstenovi tradicionalno su nosili obiteljski grb ili amblem, obično ugraviran obrnuto kako bi se mogao utisnuti u vosak kao pečat na pismima. 'Takvo pečaćenje bilo je službeno, autentično i nije se moglo krivotvoriti – smatralo se oblikom identifikacije, a često bi pečatni prsten bio uništen ili pokopan s vlasnikom nakon njegove smrti', kaže Smith.

No ako nemate obiteljski grb, jeste li isključeni iz tog kluba? 'Prošlo je mnogo vremena otkako su ih nosili isključivo oni s obiteljskim grbom', kaže Daniella Draper, suvremena dizajnerica nakita koja nudi modernu kolekciju pečatnih prstenova u srebru i zlatu. 'Danas postoji toliko stilova koji nadopunjuju druge vrste prstenja, a i muškarci i žene mogu ih nositi na svim prstima i puno su dostupniji', dodaje.

Za one koji nemaju unaprijed određeni dizajn, radionica Rebus surađuje s klijentima kako bi osmislili unikatnu gravuru, razgovarajući o sentimentalnim elementima koje žele uključiti - možda poseban datum ili mjesto, omiljenog ljubimca ili stihove pjesme. 'Skupljanje nekoliko slika ili izrada moodboarda dobar je početak', kaže Smith. 'Imamo i kolekciju viktorijanskih knjiga o heraldici i simbolima, a naši profili na Instagramu i Pinterestu također su izvrstan izvor inspiracije.'

Mogućnosti su neograničene, što dokazuju i Smithovi maštoviti dizajni. 'Možemo izraditi i ugravirati gotovo sve - najneobičnije narudžbe vjerojatno su bile origami medvjed koji drži ananas s dijamantom ili kostur koji se nonšalantno naslanja na nosoroga i jede rotkvice', našalio se.

Što god odabrali, bilo da je riječ o ekscentričnom motivu ili klasičnom grbu, neka ima posebno značenje.

'Mislim da su pečatni prstenovi jedini stil koji će izdržati test vremena jer zapravo nisu stvar mode, već su na neki način više produžetak osobnosti', smatra Fares.