BOGAT PROGRAM

Svjetski dan divljih vrsta obilježen u zagrebačkom ZOO-u

01.03.2015 u 20:12

  • +5

Obilježen Svjetski dan divljih vrsta

Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov/PIXSELL

Bionic
Reading

U povodu Svjetskog dana divljih vrsta, 3. ožujka u nedjelju su u zagrebačkom Zoološkom vrstu Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Državni zavod za zaštitu prirode (DZZP) i ZOO organizirali edukativno-zabavni program, u cilju promicanja bogatstva i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta

Ukazali su i na probleme ilegalne trgovine divljim vrstama, jedne od najprofitabilnijih kriminalnih aktivnosti koja se na godišnjoj razini procjenjuje na 100 do 150 milijardi kuna.

'Krijumčarenje divljim vrstama je, nažalost, u porastu, a po zaradi se nalazi u samom svjetskom vrhu uz trgovinu drogom, oružjem i ljudima. Ilegalnom trgovinom ugrožava se opstanak brojnih rijetkih divljih životinjskih i biljnih vrsta, od kojih su mnoge pred izumiranjem. Zbog toga je važno da javnost upozorimo na taj problem', istaknuo je u ZOO-u zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza

Ideja je, dodao je, promicati borbu protiv ilegalne trgovine divljim vrstama, koja se nalazi na visokom četvrtom mjestu, iza trgovine ljudima, drogom i oružjem. Zbog tog su u ZOO-u pripremili niz edukativnih radionica, kojima žele poticati svijest građana na borbu protiv trgovine divljim vrstama.

Opća skupština UN-a 2013. je proglasila 3. ožujka Svjetskim danom divljih vrsta, u spomen na potpisivanje Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) upravo na taj datum 1973.

Hrvatska je potpisnica CITES Konvencije čiji je cilj osigurati da se međunarodnom trgovinom ne ugrozi opstanak oko 35.000 zaštićenih divljih životinjskih i biljnih vrsta. CITES je u razdoblju od 2005.-2009. na globalnoj razini zabilježio trgovinu s više od 317.000 živih ptica, više od 2 milijuna živih gmazova, 2,5 milijuna krokodilskih koža, 1,5 milijuna koža guštera, 2,1 milijuna zmijskih koža, 73 tone kavijara, 1,1 milijuna komada koralja i gotovo 20.000 lovačkih trofeja, dok je samo na području EU zabilježeno više od 12.000 zapljena ilegalnih proizvoda porijeklom od divljih vrsta. Oko 70.000 biljnih vrsta svakodnevno se koristi u izradi i proizvodnji lijekova i medicinskih preparata.

EU snažno podupire CITES Konvenciju te je kroz više uredbi i direktiva propisala mjere za sprječavanje ilegalne trgovine i osiguravanje održive međunarodne trgovine koja ne predstavlja prijetnju preživljavanju ugroženih divljih vrsta. Hrvatska je članstvom u EU preuzela odredbe kojima se regulira trgovina divljim vrstama, a njihova neposredna primjena osigurava se Zakonom o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama. Inspekcija zaštite prirode vrši nadzor nas trgovinom u unutrašnjosti zemlje, a carinska služba u prekograničnom prometu.

U zagrebačkom Zoološkom vrtu u nedjelju su posjetitelji, poglavito djeca, na pet edukativnih kutaka informirani o ilegalnoj trgovini kućnim ljubimcima, predmetima koji su izrađeni od ugroženih životinjskih i biljnih vrsta, razlikovanju ugroženih vrsta od onih koja to nisu, te trgovini ugroženim biljnim vrstama. Dovoljno hrabri imali su priliku u rukama držati egzotične gmazove ili dodirnuti biljku mesožderku.

Ravnateljica ZOO-a Davorka Maljković istaknula je kako je ovo druga godina za redom kako se u povodu Svjetskog dana divljih vrsta u ZOO-u održavaju takve radionice, gdje su orijentirani na CITES vrste, izrazito zaštićene vrste te nastoje uvjeriti ljude da je potrebno štititi 'one oko nas, da bismo i mi imali kvalitetan život, u konačnici'. 'Male korake možete naučiti u ZOO-u, a kažu da veliki korak počinje malim koracima', poručila je.