HITNO
Što bez milosti morate izbaciti iz svog doma

čišćenje doma odjeća roba žena
Izvor: Guliver/Thinkstock / Autor: Thinkstock
Da biste stvari držali pod kontrolom i izbjegli glumljene hrčka svaki mjesec organizirajte jedan da za raščišćavanje i bacanje nepotrebnih stvari iz svoga doma.
Evo nekoliko napomena što sve trebate hitno baciti.
Stari časopisi
Riješite se starih magazina i novina jer, pogledajte istini u oči, kada ćete ih opet zaista uzeti i pročitati. Pogledajte gdje ih možda možete donirati, poput pedijatrijskih ordinacija, knjižnica, frizerskih salona. Ako vas baš zanimaju određeni članci, izrežite ih i sačuvajte u fasciklu.
Odjeća
Pri čišćenju ormara držite se pravila od dvije godine. Naime, vrijeme je da se riješite starih hlača, majica, kaputa koje niste nosili bar dvije godine. I njih također možete donirati ili čak pokušati prodati preko nekih online dućana.
Knjige
Dobro ste pročitali. Gotovo svi na policama imamo knjige koje nikada nismo pročitali i ne planiramo ih uzeti u ruke. Budite realni i nemilosrdni. Knjige koje vam na policama samo skupljaju prašinu prodajte preko Amazona, eBaya ili ih jednostavno poklonite prijatelju, a uvijek ih možete donirati i nekoj od gradskih knjižnica.
Lijekove i vitamine
Dobro pregledajte svoju ladicu s medikamentima, vitaminima i provjerite datume na svim proizvodima. Lijekove kojima je istekao rok trajanja najbolje je odnijeti u ljekarnu jer će ih oni na najbolji način uskladištiti. Raspitajte se prima li vaša lokalna ljekarna lijekove kojima je prošao rok trajanja.
Kozmetika i parfemi
Pregledajte svoju kozmetičku torbicu, kupaonu i sve što je staro ili uopće ne koristite bacite.
Nakit
Pregledajte svoj nakit i sav koji je već pomalo otrcan, puknut i koji nije tako vrijedan, a ne namjeravate ga nositi poklonite. Možete ga također pokušati prodati, a za dobiveni novac investirati u novi moderan komad.
Hrana
Redovito pregledavajte hladnjak i police s hranom. Provjeru umjesto jednom mjesečno radite barem jednom tjedno da ne biste imali neugodnih iznenađenja. Otvorena hrana neka ima prioritet kada pripremate jela.
Uspomene
Mnogi stručnjaci za organizaciju savjetuju kako i kod čuvanja uspomena trebate biti nemilosrdni. Sve te rođendanske čestitke, poklončiće i ostale sitnice koje čuvate u malim kutijama za cipele bacite bez oklijevanja.
Bilježnice, rokovnike
Većina nas na policama i u ladicama čuva neke stare bilježnice, rokovnike, notese pune bilježaka, starih podsjetnika, natuknica s predavanja. Razmislite je li došlo vrijeme da ih pospremite u ropotarnicu prošlosti i ostavite uspomenama.
Stare elektroničke uređaje koji nisu u upotrebi
Imate stari sintizajzer, laptop, radio, kazetofon. Razmislite možete li ga, ukoliko je star, nekako restaurirati i držati kao ukras ili mu je ipak odzvonilo. Ruku na srce, neke stvari čuvamo iz sentimenta i samo skupljaju prašinu, a zbog nakrcanosti prostora stvaraju nam nervozu. Raščistite svoj dom i lakše ćete disati. U svakom pogledu.