Dok temperature diljem Europe ruše rekorde, mnogi vrtlari brinu kako će njihovo cvijeće, voće i povrće preživjeti sušno razdoblje. No, rješenje bi se moglo kriti u vašoj kuhinji. Britanski vrtlari pronašli su inovativan način kako spasiti svoje biljke od posljedica rekordnih vrućina – uz pomoć običnih gljiva
U vrijeme kada klimatske promjene donose sve češće toplinske valove, inovativna rješenja poput korištenja vode s gljivama mogu biti spas za vrtove. Osim što su jednostavna i pristupačna, ova metoda pomaže očuvanju biljaka i osigurava bogatiji, zdraviji vrt – čak i tijekom najtoplijih dana ljeta.
Waine Delaney, stručnjak za gljive iz tvrtke Monotub, tvrdi da zalijevanje biljaka vodom u kojoj su namakane gljive može biti ključ za očuvanje vrta tijekom nesnosnih vrućina.
Gljive – prirodne spužve koje čuvaju vlagu
Gljive u vrtu djeluju kao prirodne spužve. Kada se potope u vodu, ponašaju se kao kapsule za hidrataciju – vodu otpuštaju sporije nego obična voda, a isparavanje je znatno smanjeno čak i tijekom najtoplijih sati u danu. Osim što bolje hidratizira biljke, ovakva voda obogaćuje tlo i mikronutrijentima poput kalija, selena, magnezija i fosfora, koji su biljkama posebno važni tijekom visokih temperatura.
Delaney ističe kako je ovakav način zalijevanja nježniji od korištenja klasičnih gnojiva, koja mogu dovesti do predoziranja hranjivim tvarima. Dugoročno, voda obogaćena gljivama potiče razvoj micelija – mreže gljivičnih niti u tlu – što dodatno pomaže zadržavanju vlage i boljoj apsorpciji vode kod svih biljaka.
Jednostavna priprema kod kuće
Priprema ove 'čarobne' vode izuzetno je jednostavna: dovoljno je nasjeckati šaku bilo kojih gljiva i ostaviti ih u vodi iz slavine 12 do 24 sata. Iste gljive mogu se koristiti dva do tri puta prije kompostiranja, što ovaj postupak čini i ekološki prihvatljivim.
Geoff Stonebanks, vlasnik višestruko nagrađivanog vrta iz Seaforda, naglašava važnost pravilnog zalijevanja tijekom ljeta. Preporučuje rjeđe, ali obilnije zalijevanje, kako bi voda imala vremena prodrijeti duboko u tlo i dulje zadržala vlagu oko korijena biljaka. Također savjetuje jednostavan trik: izrada 'rezervoara' od aluminijske folije na dnu posuda za cvijeće, čime se višak vode zadržava i omogućuje biljkama da ga postupno upijaju.
'Stvaranjem unutarnjeg tanjurića, gdje višak vode može teći preko ruba i kroz rupu na dnu, osiguravate da se dio vode zadrži i upije u biljke', objasnio je Stonebanks.