Evo koja četiri koraka su ključna u održavanju zdrave i guste kose tijekom perimenopauze; od povećanog unosa vode, do svakodnevne masaže vlasišta
Perimenopauza sa sobom donosi brojne promjene – od raspoloženja do kvalitete sna i kože – ali jedno od manje spominjanih, a vrlo čestih izazova su i drastične promjene u izgledu kose.
Stručnjakinja za njegu kose Marie Nieuwoudt podijelila je za Hello! svoje iskustvo s gubitkom sjaja i gustoće svoje duge crvene kose, ali i rješenja koja su joj pomogla u novom životnom razdoblju.
Hormonalne promjene i kosa
Tijekom perimenopauze, razina estrogena i testosterona postupno opada, a upravo ti hormoni imaju ključnu ulogu u rastu i debljini vlasi. Kada razine hormona padnu, folikuli se sužavaju, kosa postaje tanja, lomljivija, a tekstura se mijenja – kovrče mogu nestati, a ravna kosa može dobiti valove. Osim toga, koža vlasišta često postaje suha i nadražena.
Za mnoge žene, promjena izgleda kose duboko utječe na samopouzdanje jer je kosa nekima važan dio identiteta. Marie priznaje da se osjećala neprepoznatljivo kad je odlučila skratiti svoju dugu kosu u pixie frizuru – čin očaja koji je samo pogoršao osjećaj gubitka kontrole.
Vratite sjaj i gustoću kosi u perimenopauzi
Odbijajući prihvatiti novo stanje kao trajno, odlučila je napraviti cjelovitu promjenu rutine njege kose. Njezin pristup uključuje četiri ključna koraka, koje mogu primijeniti sve žene koje se suočavaju sa sličnim izazovima.
1. Dodaci prehrani
Sve je počelo iznutra – uvođenjem prirodnih dodataka prehrani bogatih multivitaminima i mineralima. Marie navodi da su upravo suplementi pozitivno utjecali ne samo na kosu, već i na zdravlje kože, zglobova i kvalitetu sna. Stručnjaci preporučuju ciljane dodatke za žene u menopauzi koji podržavaju zdravlje folikula i ravnotežu hormona.
2. Promjene životnog stila
Marie je odlučila prestati konzumirati alkohol, obratila je veću pažnju na prehranu, pobrinula se za kvalitetan san i unos dovoljno vode. Ulaganje u cjelokupno zdravlje, ističe, izravno se odrazilo na izgled kose i njezino mentalno stanje.
3. Termalni uređaji s regulacijom temperature
Jedan od najvažnijih poteza bila je zamjena starih uređaja za oblikovanje kose novima – onima koji omogućuju precizno podešavanje temperature. Korištenje previsoke topline dodatno oštećuje već oslabljenu kosu, stoga Marie sada koristi preporučenu temperaturu od 140°C, što joj omogućuje da sigurno stilizira kosu bez daljnjeg oštećenja. Bilo da želi istaknuti prirodne kovrče ili postići ravnu teksturu, kontrola topline daje joj slobodu bez kompromisa.
4. Masaža vlasišta
Kao posljednji korak u novoj rutini, uvela je svakodnevnu masažu vlasišta prstima, u trajanju od deset minuta. Ova jednostavna praksa potiče cirkulaciju krvi i doprinosi zdravijem rastu kose. Uz minimalno truda, masaža je postala dio svakodnevice koji vraća vitalnost vlasištu i kosi.