Knjiga britansko- poljskog povjesničara Normana Daviesa "Europa: Jedna povijest" predstavljena je u srijedu u Novinarskom domu u Zagrebu.
O knjizi su govorili docentica na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu Inga Vilogorac Brčić te profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu Tvrtko Jakovina i urednik knjige Srđan Grbić.
Vilogorac Brčić je istaknula da je Daviesova knjiga historiografsko djelo koje se proteže od ledenog do atomskog doba.
Davies, napomenula je, bilježi sve – uspon i pad Rima, sveobuhvatne invazije Alarika i Atille, normanska osvajanja, papinske borbe za vlast, renesansu i reformaciju, Francusku revoluciju i Napoleonske ratove, uspon Europe u 19. stoljeću i pomrčinu u 20. stoljeću.
Ta je knjiga prva velika povijest Europe koja daje jednaku težinu i njezinu istoku i zapadu, ocijenila je.
Jakovina smatra da je knjiga dobra jer je stilski dobro napisana. Uzori dobra stila i oni koji su ga naučili pisati dobro i zabavno bili su dvojica povjesničara i jedan novinar. Davies je britanski i poljski povjesničar. Poljakinja je i njegova supruga, a on se poljskom poviješću bavio cijelog života. Bio je tako plodan i tako dobar da ga novinari opisuju kao autora čije se knjige nalaze u milijunima poljskih domova.
Podsjetio je da je Daviesu 1989. ponuđeno da napiše povijest cijele Europe, s njezinim istočnim dijelom i narodima i zemljama koje su bile s druge strane Željezne zavjese, a rezultat toga bila je knjiga od 1300 stranica, jedinstveno postignuće svjetske historiografije.
Kad se pojavila, knjiga je kritizirana zbog prevelikog broja "kapsula", tekstova u okviru nejednake dužine, jer navodno prekidaju glavni narativ. Bili su to često pravi eseji koji su dovoljno dugi da se mogu čitati i zasebno, a takvi tekstovi otvaraju stotine asocijacija, povezuju različite događaje i iskustva, rekao je Jakovina te dodao da su uokvireni tekstovi najbolje demonstrirali zanimljivost i neočekivanost europske povijesti.
Knjiga "Europa: Jedna povijest" sastavljena je od 12 poglavlja, 299 kapsula – mikro-povijesti u okvirima, 72 slike u boji te 100 zemljovida i dijagrama. Knjigu je na hrvatski jezik preveo Marin Popović, a objavio zagrebački nakladnik Petrine knjige.
Norman Davies rođen je 1939. u Engleskoj. Stručnjak je za povijest Europe, Poljske i Velike Britanije te naroda srednje i istočne Europe. Davies je predavao poljsku povijest na Školi za slavenske i istočnoeuropske studije, gdje je bio profesor od 1985. do 1996., kad je otišao u mirovinu. Nakon toga je postao izvanredni suradnik na Wolfson Collegeu u Oxfordu, do 2006. Tijekom karijere predavao je u mnogim zemljama - SAD-u, Kanadi, Australiji, Japanu i Kini te Poljskoj i drugim europskim državama.