PRIJEDLOG SINIDKATA

Ukinuti povlaštene saborske mirovine

07.04.2011 u 15:23

Bionic
Reading

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) uputio je danas klubovima zastupnika svih parlamentarnih stranaka svoj prijedlog izmjena zakona o pravima i dužnostima saborskih zastupnika, smatrajući da je sada pravi trenutak za ukidanje povlaštenih zastupničkih mirovina te da se one od novog saziva Sabora trebaju određivati prema istim pravilima kao i za ostale radnike i građane Hrvatske

Osnova tog prijedloga je da zastupnik ostvaruje mirovinu u visini i na način određen Zakonom o mirovinskom osiguranju, i sukladno tome najviša mirovina zastupnika bila bi ograničena prema zakonu o najvišoj mirovini koja se tiče i ostalih radnika i građana, kazala je na konferenciji za novinare savjetnica za socijalnu politiku SSSH Jasna Milidrag Šmid

To je, dodaje, paralelni prijedlog SSSH uz prijedlog Vlade koji je upućen u hitnu saborsku proceduru.

Vladin se prijedlog odnosi na izjednačavanje uvjeta starosne dobi zastupnika i zastupnica koji bi ududuće u starosnu mirovinu išli s navršenih 60 godina (do sada žene sa 50, a muškarci sa 55 godina starosti), uz prijelazno razdoblje za žene.

Prijedlog je SSSH da s novim sazivom Sabora počnu za zastupničke mirovine vrijediti ista pravila kao i za ostale radnike u Hrvatskoj barem što se tiče osnovnih socijalno-materijalnih prava. SSSH predlaže da i zastupnici i zastupnice u mirovinu idu sa 65 godina starosti (uz prijelazno razdoblje za žene).

U drugim europskim zemljama parlamentarni zastupnici imaju nešto povoljnije izračune mirovina od ostalih radnika, ali nijedna nema ono što ima Hrvatska - da su uvjeti dobi za umirovljenje i uvjeti staža za zastupnike čak deset godina povoljniji od prava drugih radnika, kazala je Milidrag Šmid.

Podsjetila je i da su mirovine zbog financijske krize 'zaleđene' na tri godine, do 2012., čime umirovljenici već pomažu Hrvatskoj da prebrodi krizu, te SSSH tim više misli da oni koji nas zastupaju u Saboru trebaju također podijeliti teret te krize i biti tretirani kao i ostali. Sve drugo je nemoralno, nije rad za opće dobro nego krajnji egoizam i na to više nitko ne treba u ovoj zemlji pristajati, zaključila je Milidrag Šmid.

Po iznijetim podacima, maksimalna radnička mirovina u Hrvatskoj iznosi 8.800 kuna, a prosječna je radnička mirovina 2.160 kuna, dok je maksimalna zastupnička mirovina 17.000 kuna, a prosječna zastupnička mirovina 8.975 kuna. Po posljednjim podacima HZMO-a, zastupničku mirovinu ostvarila su 522 zastupnika.

Pozivajući parlamentarne stranke da se izjasne o tom prijedlogu, predsjednik SSSH Mladen Novosel kazao je kako vjeruje da se s tim slažu svi građani Hrvatske te da je nemoralno radnike prisiljavati da u starosti žive u bijedi i na teret članova svojih užih obitelji, a sebi istovremeno osiguravati znatno iznad prosječna primanja za starost.

To, kaže, nije presudno financijsko pitanje, ali je presudno etičko pitanje jer se odnosi na ponašanje političkih dužnosnika i elita.