Nakon vijesti o američko-kineskom dogovoru o carinama dolar jača, a burze se oporavljaju
Sjedinjene Američke države i Kina dogovorile su privremeno smanjenje recipročnih carina, prema kojemu će SAD dodatne carine koje je u travnju nametnuo na uvoz iz Kine smanjiti sa 145 na 30 posto, dok će nameti na uvoz iz SAD-a u Kinu pasti sa 125 na 10 posto. Nove mjere bit će na snazi 90 dana.
Nakon tih vijesti dolar je u odnosu na druge velike valute ojačao, a burze su se oporavile.
Dionice europskih kompanija koje su teško pogodila zaoštravanja u trgovinskom sukobu oporavile su se u ponedjeljak. Najveći dobitnik u Europi je Maersk, čije su dionice poskočile za više od 12 posto nakon što je najavljen dogovor. Prošli tjedan danski brodar upozorio je da je kontejnerski promet između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava oštro pao uslijed trgovinskog rata.
Dionice proizvođača luksuzne robe LVMH i Kering, vlasnika modnog brenda Gucci, poskočile su za 7,4, odnosno 6,7 posto.
Kod investitora su pregovori pobudili nadu da do globalne recesije ipak neće doći, što je potaknulo rast terminskih ugovora na Wall Streetu.
Zbog carinskog sukoba američko-kineska trgovina vrijedna gotovo 600 milijardi dolara zapala je u stagnaciju, što je uzrokovalo poremećaje u opskrbnim lancima, potaknulo zabrinutost o inflaciji uzrokovanoj stagnacijom te dovelo do gašenja radnih mjesta.
Američki predsjednik Donald Trump pregovore je ocijenio pozitivnima i prije nego što su završili, izjavivši da su dvije strane dogovorile "potpuno nove postavke... na prijateljski, ali konstruktivan način".
Izjave kineskog potpredsjednika vlade Hea Lifenga nisu bile toliko izričite, ali i on je pozdravio „značajan napredak” postignut tijekom pregovora.
Rezultat kinesko-američkih pregovora pomogao je stišati zabrinutost o padu gospodarske aktivnosti koju je prošlog mjeseca potaknuo američki predsjednik Donald Trump pooštravanjem carinskih mjera s ciljem smanjenja američkog manjka u robnoj razmjeni sa svijetom.
"Obje su zemlje izvrsno predstavljale svoje nacionalne interese. Svima nam je u interesu uravnotežena trgovina, a SAD će i dalje nastojati ići u tom smjeru”, izjavio je američki ministar financija Scott Bessent nakon razgovora s kineskim dužnosnicima u Ženevi.
Ministar Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer novinarima su se obratili nakon pregovora s kineskim kolegama, a obje su strane pozdravile smanjenje nesuglasica.
Na sastancima održanima u Ženevi tijekom vikenda visoki američki i kineski dužnosnici zaduženi za gospodarstvo susreli su se licem u lice prvi put od kad se Trump vratio u Bijelu kuću i započeo globalni carinski rat, uz uvođenje osobito visokih carina na uvoz iz Kine.
Bessent je izjavio da dogovor ne obuhvaća carine koje se odnose na pojedinačne sektore te da će SAD nastaviti strateško uravnoteživanje u području proizvodnje lijekova, poluvodiča i čelika, odnosno u sektorima u kojima su utvrđeni nedostatci u lancima opskrbe.
Od početka mandata u siječnju, Trump je carine koje američki uvoznici plaćaju na robu iz Kine povećao na 145 posto, uz namete na neku kinesku robu koje je uveo tijekom prvog mandata te carine koje je uveo Bidenov kabinet. Kina je uzvratila ograničavanjem izvoza nekih rijetkih metala koji su neophodni američkim proizvođačima oružja i elektronike te podizanjem carina na uvoz iz SAD-a na 125 posto.