ukrajinska kriza
Šok na burzama: Svjetska financijska tržišta ozbiljno su uzdrmana, donosimo pregled stanja

Izvor: Alamy/Profimedia / Autor: Simon Belcher
Eskalacija krize u Ukrajini najviše pogađa tržišta energenata s obzirom na to da je Rusija vodeći svjetski izvoznik prirodnog plina i činjenicu da je Europa u velikoj mjeri ovisna o ruskom plinu.
Terminski ugovori za plin odletjeli u nebo
Strah od vojne eskalacije u Ukrajini i uvođenje sankcija Rusiji povećali su neizvjesnost oko buduće opskrbe i potaknuli rast cijena plina. Cijena prirodnog plina u EU u utorak se popela iznad 80 eura po megavatsatu, približavajući se razinama koje nisu viđene od kraja siječnja, potaknuta zabrinutošću zbog poremećaja u opskrbi. Cijena ožujskih futuresa (terminskih ugovora) u srijedu je porasla na 83,4 eura po megavatsatu.
-
27
ukrajinska kriza
Izbije li rat na istoku Europe, cijeli svijet osjetit će posljedice: Nisu problem samo plin i nafta, tu su i pšenica, kukuruz, bakar, nikal...
-
pesimistična najava
Čeka li nas eksplozija cijena nafte? 'Ako Rusija prekine isporuku Europi, barel bi mogao ići na 110 dolara!'
-
11 Video
'potvrdili izvori iz vlade'
Europa počela kažnjavati Rusiju zbog krize u Ukrajini: Njemačka zaustavila Sjeverni tok 2
Njemačka je u utorak zaustavila postupak izdavanja dozvole za plinovod Sjeverni tok 2, kao reakciju nakon odluke Rusije. U međuvremenu, Katar je rekao da je gotovo nemoguće brzo zamijeniti ruske isporuke Europi jer je većina njegove prodaje LNG-a povezana s dugoročnim ugovorima s azijskim kupcima.
SAD i njihovi europski saveznici pokušavaju pronaći dovoljno zaliha LNG-a kako bi europske zemlje mogle poboljšati svoju poziciju. Istovremeno, cijene LNG-a u Kini porasle su na rekordno visoke razine, što bi moglo dovesti do veće konkurencije za globalne isporuke LNG-a.
Cijena nafte dostigla sedmogodišnji maksimum
Terminski ugovori za naftu, koji su od sredine prosinca skočili više od 30 posto, u srijedu su dosegnuli najviše razine u više od sedam godina jer se trgovci plaše poremećaja opskrbe energentima iz Rusije. Na londonskom je tržištu cijena barela u srijedu porasla 0,3 posto, na 97,15 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,25 posto, na 92,20 dolara.

Cijena plina na čvorištu TTF u Nizozemskoj
Izvor: Screenshot / Autor: Bloomberg
Ruska burza na koljenima
Najveći negativan utjecaj osjetile su ruske dionice usred rastuće zabrinutosti zbog sankcija zapadnih zemalja. Nakon odluke Putina da prizna dvije samoproglašene separatističke republike u istočnoj Ukrajini glavni indeks ruske burze potonuo je 19 posto. Pod velikim pritiskom našao se i rubalj te je utorak pao na najnižu razinu u zadnje dvije godine u odnosu na dolar.

Kretanje tečaja rublja u odnosu na dolar
Izvor: Screenshot / Autor: Bloomberg
Umjeren pad svjetskih dioničkih indeksa
Na prvu vijest o Putinovu priznanju separatističkih republika cijene dionica na svjetskim burzama oštro su pale, ali u nastavku trgovanja gubici su dobrim dijelom anulirani. Daljnje vijesti učvrstile su nadu ulagača da će se sukob između Zapada i Rusije o Ukrajini ipak riješiti diplomatskim putem.
Indeksi na Wall Streetu pali su u rasponu od jedan do 1,4 posto. Dow Jones je oslabio 482 boda ili 1,42 posto, na 33.596 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,01 posto, na 4304 boda, a Nasdaq 1,23 posto, na 13.381 bod. Nakon jučerašnjeg pada indeks S&P 500 našao se u području korekcije, više od 10 posto ispod svoje prethodne rekordne razine, dosegnute početkom siječnja.

Kretanje indeksa S&P
Izvor: Screenshot / Autor: Bloomberg
Indeksi su u utorak pali i na većini europskih burzi, ali manje nego u SAD-u. Frankfurtski DAX oslabio je 0,26 posto, a pariški CAC 0,01 posto dok je londonski indeks FTSE ojačao 0,13 posto. U srijedu, na početku trgovanja, cijene dionica su porasle jer su porasle nade u mirno rješenje spora između Zapada i Rusije o Ukrajini. Podršku tržištima pružaju i snažni kvartalni poslovni rezultati većine europskih kompanija.

Kretanje cijene zlata
Izvor: Screenshot / Autor: Bloomberg
Cijena zlata skočila iznad 1900 dolara
Cijena unce zlata u utorak skočila je na 1903 dolara, na najvišu razinu od početka lipnja prošle godine. U srijedu je pak blago oslabila jer su trgovci vagali geopolitičke rizike u odnosu na ubrzanu inflaciju i očekivanja strože monetarne politike. Analitičari sugeriraju da je potražnja za sigurnim utočištem potaknuta geopolitičkim rizicima i neizvjesnostima možda već dosegla vrhunac, barem kratkoročno.