JOŠ NEMA ODLUKE

Štrajkaški odbor raspravljao o dolasku stranih radnika u Uljanik

26.08.2018 u 12:56

Bionic
Reading

Štrajkaški odbor Uljanika održao je prijepodne sjednicu na kojoj su raspravljali o logistici uoči sutrašnjeg odlaska na Markov trg, a posebna točka razgovora bilo je to hoće li dopustiti naručitelju da dovede radnike koji bi nastavili posao. Odluku još nisu donijeli, a dva sindikata imaju različita stajališta

Vlasnik kruzera koji se gradi u Uljaniku zatražio je da Štrajkaški odbor omogući njegovim radnicima da dođu u ponedjeljak u drugu smjenu kako bi se posao mogao nastaviti.

Nakon sastanka član Štrajkaškog odbora iz Jadranskog sindikata Boris Cerovac izjavio je novinarima da sutra kooperanti sigurno neće ući u Uljanik. 'Prije želimo vidjeti što će nam ponuditi premijer Plenković. Čekamo taj sastanak, a odgovor poslodavcu i vlasniku dat ćemo u utorak', rekao je Cerovac.

On je prije početka današnjeg sastanka ocijenio kako je opasno da netko uđe. 'Radnici su ljuti, neka nam isplate plaće pa ćemo raditi', poručio je.

  • +12
Radnici Uljanika započeli štrajk zbog neisplaćenih plaća za srpanj Izvor: Cropix / Autor: Danijel Bartolic / CROPIX

Predsjednik Štrajkaškog odbora iz Sindikata metalaca Đino Šverko kazao je nakon završetka sastanka za HRT da je brodovlasnik za kojeg se radi kruzer dao novac za plaće kad radnici 3. maja nisu imali i ocijenio da bi to bilo najmanje što radnici mogu napraviti.

Morat ćemo preispitati svoju odluku jer bi mogli doći u opasnost da nam brod ode s remorkerima, a da da drugi ne naruči kod nas, jer ćemo se pokazati kao nepouzdani, kazao je Šverko.

On je uoči sastanka rekao da to ne bi bili štrajkbreheri jer su ti radnici već radili na tom brodu. Uz posebne dozvole bismo se mogli odlučiti na to, ali to će odlučiti Štrajkaški odbor.

Kazao je da brod vrijedi više od 125 milijuna eura i da je još jedan takav planiran. Ali ako naručitelj ode s ovim, neće biti ni drugoga i to je stečaj za Uljanik, jer taj brod i jedan na navozu je jedino za što se držimo, rekao je Šverko.

Riječ je o luksuznom putničkom brodu za oceansku plovidbu uključujući polarna mora koji je porinut 31. siječnja ove godine, a Uljanik je gradnju ugovorio s tvrtkom PEC Limited u sastavu Scenic.

Zahtjev naručitelja nije naišao na odobrenje velikog broja radnika koji su, prenosi HRT, u strahu ne samo za plaću nego i za radno mjesto, najavili blokadu Uljanika. Radnici prozivaju upravu i lokalnu politiku, koja je po njima odgovorna za nedovođenje odgovarajućeg strateškog partnera, te za spregu s nekim direktorima Uljanika.

Prema neslužbenim saznanjima HRT-a, i danas zasjeda uprava Uljanika. Pokušavaju iznaći rješenje za plaće za koje N1 neslužbeno doznaje kako su za srpanj - izgledne.

Štrajkaši dolaze sutra u Zagreb na Markov trg pred sjedište Vlade i očekuju da ih primi netko u Vladi i premijer. N1 televizija objavila je da doznaje kako će radnike Uljanika primiti premijer Andrej Plenković prije puta u Njemačku.

Prema Novom listu, putem Facebooka je građanima Rijeke upućen poziv da podrže oko pet stotina trećemajaca koji će u deset autobusa oko osam sati ujutro krenuti za Zagreb. Proći će užim centrom grada, uz pratnju policije.

  • +3
Izjave članova štrajkačkog odbora pred brodogradilištem 3. maj Izvor: Pixsell / Autor: Goran Kovacic/PIXSELL

'Svi oni koji nisu u prilici doći u Zagreb kao potpora, pozvani su doći i otpratiti ih ispred 3. maja, ili barem na trenutak zastati u centru Rijeke i potrubiti im u znak podrške', navodi Novi list.

Predsjednik Štrajkaškog odbora 3. maja, Boris Bučanac poručio je kako prosvjed u Zagrebu ne smatraju 'vrhom' njihovih akcija'.

'Ako se ovo nastavi, mi ćemo pozvati građane Rijeke da nam iskažu podršku. Stat ćemo u centru grada i znamo se jako čuti kada Rijeka zagrmi, kad 3. maj zagrmi', rekao je Bučanac.

Otvoren je i poziv Riječanima za donaciju okrijepe trećemajcima koji će ići na prosvjed.