Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica porasle, nakon četiri dana pada, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima europskih kompanija
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto, nakon četiri dana pada.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,36 posto, na 8.958 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,11 posto, na 24.276 bodova, a pariški CAC 1,12 posto, na 7.808 bodova.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima europskih kompanija u drugom tromjesečju.
Zbog toga je, primjerice, cijena dionice švicarske inženjerske kompanije ABB skočila više od 8 posto. To je podržalo i dionice konkurentskih kompanija Siemansa i Schneider Electrica, koje su poskupile više od 3,5 posto.
Većina azijskih burzi porasla
I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 posto.
Pritom su cijene dionica u Šangaju, Japanu, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,2 i 0,9 posto, dok su u Indiji i Hong Kongu pale oko 0,1 posto.
Ulagači su oprezni zbog slabih gospodarskih pokazatelja u regiji.
Jutros je, naime, objavljeno da je u Australiji stopa nezaposlenosti u lipnju porasla više nego što se očekivalo, na 4,3 posto, najvišu razinu od kraja 2021. godine.
Objavljeno je, također, da je izvoz Japana u lipnju pao drugi mjesec zaredom, za 0,5 posto na godišnjoj razini. Pritom je izvoz u Kinu pao za 4,7, a u SAD za 11,4 posto.
Japan još nije postigao trgovinski sporazum s Washingtonom, pa se na njegov izvoz na američko tržište naplaćuju carine.
Nakon kaotičnog trgovanja, Wall Street u plusu
Ulagači su oprezni i zbog jučerašnjeg kaotičnog trgovanja na Wall Streetu koje je izazvala vijest da predsjednik SAD-a Donald Trump namjerava smijeniti predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella.
Doduše, indeksi na najvećoj svjetskoj burzi završili su u pozitivnom području, no tek nakon vrlo nestabilnog trgovanja zbog medijskih napisa da je Trump na sastanku s vodećim republikancima u Bijeloj kući kazao da namjerava smijeniti Powella, koji se već mjesecima oglušuje na Trumpove pozive da smanji kamatne stope.
Trump želi da se smanjenjem cijene novca potakne rast gospodarstva, no Powell ne želi smanjiti kamate dok ne bude jasnije jesu li Trumpove carine potaknule rast inflacije.
Nakon vijesti o mogućoj smjeni, tečaj dolara znatno je pao, kao i cijene dionica, dok su prinosi na državne obveznice porasli.
Ipak, tržište se smirilo, a cijene dionica oporavile nakon što je Trump demantirao medijske napise i poručio da je Powellova smjena malo vjerojatna. Powellov mandat istječe u svibnju iduće godine.
„Nezavisnost Feda od velike je važnosti za cijelo gospodarstvo, pa me ne čudi reakcija tržišta na vijest o smjeni. Očekivano, tržište se oporavilo nakon što je ta vijest demantirana”, objašnjava Dylan Bell, direktor u tvrtki CalBay Investments.