Privatne tvrtke koje upravljaju bogatstvom najimućnijih obitelji - tzv. family office - nalaze se pred izazovom kakav dosad nisu vidjele. Premda njihova popularnost i broj ubrzano rastu, suočavaju se s ozbiljnim problemom - nedostatkom stručnog kadra
Prema podacima Deloittea, u rujnu prošle godine u svijetu je bilo 8030 family officea te su zajedno upravljali imovinom vrijednom 3,1 bilijun dolara. Do 2030. očekuje se da će taj broj narasti na 10.720, a ukupna imovina pod upravljanjem na čak 5,4 bilijuna dolara.
No stručnjaci upozoravaju da tržište rada jednostavno neće moći pratiti taj tempo. McKinsey je u veljači objavio alarmantnu prognozu prema kojoj će industriji do 2034. nedostajati čak 100.000 financijskih savjetnika.
Talent je deficitaran, a zahtjevi su visoki
Problem zapošljavanja prisutan je širom svijeta – od Sjeverne Amerike do Europe i Azije. Prema izvješću RBC-ja i Campden Wealtha, family officei sve češće ističu da im zapošljavanje i zadržavanje kadra predstavlja 'veliki izazov'. Slične poteškoće bilježe i njihovi europski pandani, piše CNBC.
U azijskim financijskim centrima, poput Singapura, zbog nedostatka kadrova mnogi se okreću automatizaciji i outsourcingu da bi održali kontinuitet poslovanja.
Osim što se natječu s bankama, private equity i hedge fondovima za vrhunske stručnjake, family officei moraju se boriti s vlastitom selektivnošću. Povjerenje, više nego ikada, postalo je ključni kriterij pri zapošljavanju.
'Zašto je šef dao računovođi novac? Jer imaju doživotni odnos', slikovito je objasnio Tobias Prestel, direktor Prestel and Partner Family Office Conferences.
'I u svijetu family officea često posao ne dobije najbolja osoba za tu poziciju, nego ona kojoj se najviše vjeruje. Ako imate 500 milijuna dolara, kome dajete ključ svega? To nije laka odluka', dodao je Prestel za CNBC.
Povjerenje iznad stručnosti
Upravo to stavlja dodatni pritisak na proces zapošljavanja. Kako je objasnio Reto Jauch, partner u SZ&J-u, mnoge obitelji stavljaju naglasak na osobno povjerenje više nego na profesionalne kvalifikacije, što može biti dvosjekli mač.
Family officei često traže ljude koji mogu objediniti više funkcija – primjerice one direktora za ulaganja (CIO) i financijskog direktora (CFO) u jednoj osobi. To je, međutim, zahtjev koji rijetko tko može ispuniti.
'To je vrlo visoka ljestvica. Vrlo je malo stručnjaka koji su istovremeno spremni i sposobni pokrivati sva ta područja', rekla je Iris Xu, osnivačica singapurske tvrtke Jenga, specijalizirane za zapošljavanje u family officeima.
Plaće rastu, ali to nije dovoljno
Kako bi privukli i zadržali najbolje ljude, family officei sve češće nude značajno više plaće, bonuse i dodatne pogodnosti. Neki su spremni platiti do 170.000 eura godišnje za osobnog asistenta, a rastu i ponude koje uključuju zajednička ulaganja i udjele u dobiti.
'Obitelji su spremne platiti trust delta – premiju na plaću – kada žele zadržati određene ljude', objašnjava Jauch.
Ipak, ni novac ne može uvijek riješiti problem percepcije. Mladi zaposlenici nerado se odlučuju za rad u family officeima jer ih smatraju nesigurnim mjestima za karijeru, s nejasnom strukturom napredovanja i neformalnim organizacijskim okvirima.
'U korporativnom svijetu, na kraju dana, sve je zamjenjivo, uključujući glavnog direktora', rekao je Jauch.
'U family officeu obitelj je centar svega, stalna konstanta. Raditi za jednu obitelj znači pronaći vrlo specifičan balans između savjetovanja i prihvaćanja činjenice da konačnu odluku uvijek donosi obitelj', dodaje.
Ne odgovara svima
Nije svaki profesionalac spreman nositi se s takvim okruženjem. To potvrđuje i priča odvjetnika Johna iz Singapura, a koji je odbio ponudu za posao glavnog pravnika u jednom od family officea.
'Možda ćeš se slagati s osobom koja te zaposlila, možda nećeš. No za nekoga u mojoj fazi karijere, s obitelji i brojnim obavezama, to je jednostavno bio prevelik osobni rizik… a jedna osoba u svakom trenutku može odlučiti da ti da otkaz', rekao je John.
Dodao je i da ga je zabrinjavao mogući nedostatak transparentnosti o plaći i promaknuću te strah da bi ga rad u family officeu mogao dugoročno udaljiti od povratka u korporativni svijet.