Nakon najave Donalda Trumpa da će uvesti 50-postotne carine na uvoz kave iz Brazila, cijena sorte Arabica je skočila za 2,5 posto. No, u većoj je opasnosti od poskupljenja američko tržište, za razliku od europskog koje troši više kave
Američki predsjednik Donald Trump je u valu svojih novih prijetnji carinama, istaknuo kako će 'lupiti' carine od 50 posto na uvoz kave iz Brazila.
To je izazvalo zabrinutost na svjetskim tržištima, zbog straha o ponovnog rasta cijena. Naime, Brazil je najveći proizvođač kave sorte arabica, čija cijena uvelike ovisi o carinama, ali i urodu koji je posljednjih godina slabiji zbog klimatskih promjena.
Nakon Trumpove najave, cijene arabice su na njujorškoj burzi skočile za 3,5 posto, da bi se stabilizirale s rastom od 2,5 posto u odnosu na prethodni dan.
Valovi šoka
Trump se odlučio za ovakvu drastičnu mjeru, optuživši brazilsku vladu da provodi “lov na vještice” protiv bivšeg desničarskog predsjednika Jaira Bolsonara.
"Ovo pismo emitiralo je valove šoka kroz cijelu industriju kave. SAD je glavni kupac brazilske kave pa će ova carina sigurno negativno utjecati na raspoloženje na tržištu", komentirao je jedan trgovac za Financial Times.
No, ovisnost o kavi je znatno izraženija u Europi. Stoga je Giuseppe Lavazza, predsjednik istoimene poznate talijanske tvrtke za proizvodnju kave, komentirao da su američke carine od deset posto na robu iz Europske unije "podnošljive", ali da bi carine na uvoz iz Vijetnama i Brazila mogle biti itekako problematične.
"Problem nisu carine između Amerike i Europe, nego one između SAD-a i Brazila, SAD-a i Vijetnama te svih zemalja koje proizvode kavu. Konačni rezultat bit će rast cijena kave u SAD-u, što će američko tržište učiniti skupljim za potrošače", rekao je Lavazza.
Europljani piju više kave
Izvršni direktor Nestléa, Laurent Freixe, najnoviji je porast cijena nazvao neviđenim. Razlog tomu je činjenica da se u Europi pije više kave. Naime, prema podacima Međunarodne organizacije za kavu, Europa broji 450 milijuna stanovnika i svake godine potroši 54 milijuna vreća zrna kave od 60 kilograma. S druge strane, oko 380 milijuna ljudi živi u SAD-u i Kanadi, a istovremeno potroše samo 31 milijun takvih vreća, piše Financial Times.
Londonski futuresi za kavu sorte robusta početkom ove godine dosegli su rekordnu cijenu od gotovo 5700 dolara, podigavši se tako za 4000 dolara iznad povijesnog prosjeka. Cijena arabice je, pak, lani porasla za 70 posto - na 4,20 dolara po funti ili 3,59 eura za 453 grama.