brojke rastu

Oboren negativni rekord u Europi: Evo kad je zadnji put bilo toliko stečajeva

08.05.2025 u 11:38

Bionic
Reading

Pandemija koronavirusa, poskupljenje energenata, slabljenje potražnje i geopolitičke napetosti uzrokovale su val stečajeva u Europi čiji je vrhunac zabilježen prošle godine

U posljednjih 10 godina nije zabilježeno toliko stečajeva kao lani. Naime, kreditna agencija Creditreform je prošle godine zabilježila 190.449 korporativnih stečajeva, što je 12,2 posto više nego 2023. te rekord još od 2013. godine, piše Forbes.

Mediji su često izvještavali o stečajevima u Njemačkoj te problemima s kojima se suočavaju renomirane kompanije poput Volkswagena. No, iz Creditreforma tvrde da je takva situacija u cijeloj Europi.

'Njemačka nije usamljena u trogodišnjoj stagnaciji i padu gospodarske aktivnosti. Gospodarstvo slabo raste u Europi u cjelini', naglasio je voditelj ekonomskih istraživanja u Creditreformu, Patrik-Ludwig Hantzsch.

Rast iz godine u godinu

Najniža razina stečajeva u zapadnoj Europi zabilježena je 2021. godine, kad ih je bilo ukupno 112.686. Uzroci stečajeva uglavnom su vezani uz pandemiju koronavirusa, odnosno poskupljenje energenata, slabije potražnje, ali i geopolitičkih napetosti poput rata u Ukrajini.

Broj stečajeva je, pritom, rastao iz godine u godinu u 15 od 17 zemalja Europe. Pritom je Francuska prednjačila s nešto više od trećine bankrota tvrtki u zapadnoj Europi te ukupnim rastom od 17,5 posto. Najveći skok stečajeva od čak 42,5 posto zabilježen je u Grčkoj, a zatim u Irskoj i Nizozemskoj - 32 posto.

Iako je uz sve svoje probleme Njemačka i dalje najveće europsko gospodarstvo, treba reći kako je lani zahtjev za stečajem podnijelo 22.070 tvrtki, što je 22,5 više nego pretprošle godine.

'Time se Njemačka svrstala među glavne pokretače rasta broja korporativnih stečajeva u zapadnoj Europi', stoji u zaključku izvješća Creditreforma.

Iznimke od pravila

No, nije svugdje takva situacija. Naime, u Danskoj i Velikoj Britaniji je pao broj bankrota za 11, odnosno 4,8 posto u odnosu na 2023. godinu. 

Gledajući po djelatnostima, najveći skok broja stečajeva od 15,4 posto zabilježen je u građevini, dok je u uslužnom sektoru broj stečajeva porastao za 14,2 posto.