Vodič za poduzetnike

Kraj papirnatih računa: Što donosi Fiskalizacija 2.0 i kako se pripremiti

17.07.2025 u 09:56

Bionic
Reading

Od 1. siječnja 2026. uvodi se nova zakonska obveza u poslovanju – elektronički računi postaju pravilo, a ne iznimka. Donosimo pregled najvažnijih informacija i savjete kako se na vrijeme uskladiti s novom zakonskom obvezom

S prvim danom siječnja 2026. na snagu stupa novi Zakon o fiskalizaciji, koji za sobom nosi brojne promjene. Svakako je jedna od najvažnijih promjena način na koji poduzetnici izdaju, šalju i pohranjuju račune.

Naime, nova obveza nameće korištenje isključivo elektroničkih računa što znači kraj računa u Wordu, PDF-u ili tiskanih na papiru.

No, Fiskalizacija 2.0, kako se kolokvijalno naziva ova reforma plaćanja, ne mora nužno biti komplicirana niti predstavljati samo još jedan 'bespotrebni' namet države poduzetnicima. Stoga u nastavku donosimo vodič kroz najčešća pitanja koja muče male i srednje poduzetnike, ali i konkretne odgovore koji će im pomoći da se pripreme na nove obveze.

Što je zapravo Fiskalizacija 2.0?

Fiskalizacija 2.0 je nadogradnja postojećeg sustava fiskalizacije, kojom se uvodi potpuna digitalizacija računa u poslovanju među obveznicima PDV-a. Ključna novost je da svi računi između poduzetnika (tzv. B2B, odnosno business-to-business segment) moraju biti izrađeni, razmijenjeni i pohranjeni isključivo u elektroničkom obliku, u XML formatu koji zadovoljava europski standard EN 16931.

Uz to, svaki račun mora biti automatski fiskaliziran u trenutku slanja, što znači da će Porezna uprava imati trenutni uvid u sve transakcije.

Cilj ove promjene je sprječavanje nepravilnosti i lakše vođenje poslovanja. No, s druge strane, ona od poduzetnika zahtijeva ozbiljnu prilagodbu svih poslovnih procesa.

Koga se nova obveza tiče i kada stupa na snagu?

Nove obveze razlikuju se ovisno o tome jesu li poduzetnici obveznici PDV-a ili nisu. U oba slučaja riječ je o zakonskoj obvezi u kojoj nema iznimaka.

Tako će od 1. siječnja 2026. svi obveznici PDV-a u Hrvatskoj morati izdavati i zaprimati e-račune u skladu s novim pravilima. To znači da se bilo koja poslovna razmjena među tvrtkama više neće moći obavljati putem papirnatih ili neformalnih digitalnih računa.

Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a morat će zaprimati e-račune već od 2026., ali će dobiti obvezu njihova izdavanja te godinu dana kasnije, odnosno od 1. siječnja 2027.

Što je “e-račun u skladu sa zakonom”?

E-račun u skladu sa Zakonom o fiskalizaciji nije samo digitalni, već je i strukturirani dokument, koji mora sadržavati OIB, datum izdavanja, stavke, iznose, poreze, podatke o izdavatelju i primatelju...

Taj dokument mora biti izrađen putem certificirane platforme, poslan i fiskaliziran u trenutku izdavanja i digitalno arhiviran na način koji je usklađen sa Zakonom o računovodstvu i Zakonom o fiskalizaciji.

To znači da poduzetnici više ne mogu, primjerice, izraditi račun u Excelu i poslati ga e-mailom ili u PDF formatu. Takav račun više neće imati pravnu vrijednost, a naručitelji usluga bi ga mogli smatrati neplaćenim te podnijeti zahtjev za naplatom potraživanja ili ovrhom.

Koliko će sve to koštati?

Poduzetnici se s pravom pitaju koliko će ih koštati nova obveza. Prijelaz na e-račun ne mora biti skup, ali ovisi o izboru rješenja. Neki sustavi traže ulaganja u licence, hardver, obuku i integraciju, dok drugi nude fleksibilnije modele s minimalnim troškovima i bez ugovornih obveza.

Stoga svi koji žele izbjeći suvišne troškove trebaju odabrati platformu koja omogućuje zakonski usklađeno poslovanje, uključuje besplatnu digitalnu arhivu, nudi fleksibilne pakete bez dugoročnog vezivanja, ima mobilnu aplikaciju i jednostavno web sučelje i omogućuje povezivanje s računovodstvom i ERP-om.

Primjer takvog rješenja je HT EDI powered by Banqup, koji nudi cjelovitu i povoljnu uslugu razmjene e-računa uz brojne funkcionalnosti, poput web i mobilne aplikacije za upravljanje računima, povezivanja s ERP sustavima i računovodstvom, praćenja statusa i dospijeća računa te besplatne e-arhive, uz grafički prikaz financijskih tokova i dijeljenje dokumenata s knjigovodstvom bez slanja e-mailova.

Promo ponuda – ograničena do 31. ožujka 2026.

Za one koji žele već sada napraviti korak prema usklađivanju s Fiskalizacijom 2.0, dostupna je promo ponuda usluge HT EDI powered by Banqup:

  • Mjesečna naknada: 0,01 €
  • Slanje neograničenog broja računa: 0,26 € po računu. Cijene su bez PDV-a. Promo ponuda vrijedi do 31.3.2026.

 

 

Više informacija možete pronaći ovdje.

 

Najčešće greške u pripremi

Bez obzira na cijenu, mnogi poduzetnici još uvijek nisu sasvim načisto s najavljenim promjenama u platnom prometu.

Tako se još uvijek mogu naći oni poduzetnici koji odgađaju svoju prilagodbu, vodeći se krilaticom "ima još vremena" te izdaju račune u Wordu ili PDF-u, što već sad nije po pravilima Zakona o fiskalizaciji.

Ne treba posebno spominjati da mnogi od njih nemaju nikakvu digitalnu arhivu izdanih i fiskaliziranih računa, s time da se spremanje nepreglednih količina PDF-ova ne broji.

Uz to, mnogi, kako bi uštedjeli, zanemaruju edukaciju svojih zaposlenika, ali i interne prilagodbe poslovnih procesa, a uobičajena je boljka i nejasna komunikacija s računovodstvom, što može dovesti do pogrešaka u slanju i zaprimanju e-računa.

Kako bi dodatno pomogao poduzetnicima u razumijevanju i uspješnoj implementaciji Fiskalizacije 2.0, Hrvatski Telekom organizira edukativne webinare tijekom jeseni. Na tim besplatnim online događajima stručnjaci će detaljno objasniti sve promjene, odgovoriti na pitanja sudionika i pokazati kako se najbolje pripremiti za nadolazeće novosti. Prijave su otvorene na web stranici HT-a – budite korak ispred u pripremama za Fiskalizaciju 2.0!

Prilog je napravljen u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima u suradnji s Hrvatskim Telekomom.