BOLJI REZULTATI KOMPANIJA

Europske burze blago porasle drugi dan zaredom

18.07.2025 u 10:22

Bionic
Reading

Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica blago porasle, drugi dan zaredom, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima europskih kompanija

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,11 posto, na 8.980 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,35 posto, na 24.457 bodova, a pariški CAC 0,42 posto, na 7.855 bodova.

I na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7 posto i na putu je tjednog dobitka od oko 1,5 posto.

Pritom su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu i Australiji porasle između 0,5 i 1,4 posto, dok su u Japanu, Južnoj Koreji i Indiji pale između 0,1 i 0,7 posto.

Tako većina burzi prati jučerašnji smjer Wall Streeta, gdje je Dow Jones ojačao 0,52 posto, S&P 500 0,54, a Nasdaq indeks 0,74 posto.

Novi rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa ponajviše se zahvaljuju boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.

Među ostalim, cijene dionice TSMC-a porasla je više od 3 posto jer je taj glavni svjetski proizvođač naprednih čipova za umjetnu inteligenciju u drugom tromjesečju ostvario veću zaradu nego što se očekivalo i poručio da potražnja za njegovim čipovima jača.

To je potaknulo cjelokupni tehnološki sektor, pri čemu je cijena dionice Nvidije, najveće svjetske kompanije po tržišnoj vrijednosti porasla 1 posto.

I većina ostalih kompanija izvijestila je o boljim nego što se očekivalo kvartalnim rezultatima. Od oko 50 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovna izvješća, njih 88 posto ostvarilo je veće zarade nego što se očekivalo.

Podršku tržištu pružili su i solidni makroekonomski podaci.

Broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima iznosio je prošloga tjedna 221 tisuću, manje nego tjedan dana prije, što pokazuje da je američko tržište rada i dalje čvrsto.

Promet u trgovini na malo porastao je, pak, u lipnju za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, više nego što su analitičari očekivali. A kako je potrošnja glavni pokretač gospodarstva, taj podatak pokazuje da najveće svjetsko gospodarstvo stabilno raste.