MONETARNA POLITIKA

Draghi: ECB neće podići kamatne stope

06.04.2017 u 16:04

Bionic
Reading

Europska središnja banka (ECB) neće podizati ključne kamatne stope u eurozoni prije no što zaključi opsežan program kupnje obveznica, poručio je u četvrtak bančin čelnik Mario Draghi, otklanjajući time špekulacije da bi ih gospodarski oporavak mogao potaknuti na promjenu politike

'Još nismo u fazi u kojoj bi dinamika inflacije bila samoodrživa bez podrške monetarne politike', kazao je čelnik ECB-a na konferenciji u Frankfurtu.

ECB je spustio ključne kamatne stope u eurozoni na rekordno niske razine i paralelno svakog mjeseca kupuju obveznice u vrijednosti nekoliko desetaka milijardi eura u nadi da će ubrizgavanjem novca u financijski sustav doprijeti i do realnog gospodarstva i potaknuti njegov rast, podižući inflaciju prema zacrtanih nešto manje od dva posto.

Ključne kamatne stope biti će podignute tek 'znatno nakon' završetka programa kupnje obveznica koji će se provoditi na aktualnoj razini od 60 milijardi eura mjesečno do prosinca ove godine, opetovano je naglasio Draghi.

Pojedini su promatrači špekulirali da bi ECB mogao promijeniti politiku i podići ključne kamatne stope s obzirom na ubrzavanje gospodarskog rasta i inflacije koja je u veljači blago nadmašila ECB-ovu zacrtanu razinu da bi u ožujku ponovo oslabila.

Štediše se žale da niske kamatne stope u paru s jačanjem inflacije nagrizaju njihovu ušteđevinu dok banke slabije zarađuju zbog negativnih ECB-ovih kamata na depozite. Drugim riječima, ECB im naplaćuje deponiranje gotovine.

'Naši su razni instrumenti namjerno međusobno povezani', poručio je čelnik ECB-a.

Kada ECB odluči povući poticajne mjere, dužnosnici će slijediti zacrtani redoslijed koji predviđa da se prvo zaključuje program kupnje imovine a tek potom podižu ključne kamatne stope, pojasnio je.

Uvjeren je da će se gospodarski oporavak u zoni primjene zajedničke europske valute nastaviti, potkrepljujući tu procjenu 'međusobnim pozitivnim djelovanjem povećane potrošnje, rasta zapošljavanja i plaća'. Potrošnja raste a dug se smanjuje, čime se stanje širom eurozone po njemu poboljšava. 

Unatoč tim znakovima napretka još je prerano za objavu uspjeha, upozorava on.

Geopolitički rizici i dalje ugrožavaju oporavak a inflacija i dalje ovisi o ogromnim intervencijama središnje banke u gospodarstvo, podsjeća čelnik ECB-a.

Kritičarima niskih kamatnih stopa poručio je da su 'glasni kada je u pitanju ublažavanje uvjeta financiranja' iako su 'negativni sporedni efekti (tih mjera) zasada ograničeni'.