DOGOVOR JE NUŽAN

BiH ne može bez aranžmana sa MMF-om

24.06.2009 u 15:09

Bionic
Reading

Stabilnost financijskog sustava Bosne i Hercegovine ovisi o dogovoru s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i on se teško može očuvati bez stand-by aranžmana s tom novčarskom institucijom, upozorio je u srijedu u Sarajevu ministar financija BiH Dragan Vrankić

Nakon sastanka s predstavnicima entitetskih vlada, središnje banke BiH te najjačih komercijalnih banaka u zemlji, Vrankić je izjavio kako dogovor o novom stand-by aranžmanu sa MMF-om nije propao, ali namjere vlade Federacije BiH da odustane od rezanja socijalnih davanja dovode u pitanje provedbu ranije postignutog dogovora. "Ja se ipak nadam nastavku tih razgovora", kazao je Vrankić.

Nakon sastanka predstavnika bosanskohercegovačkih vlasti i MMF-a u ponedjeljak u Beču objavljeno je kako od zaključenja stand-by aranžmana nema ništa ukoliko Federacija BiH odustane od provedbe ranije usuglašenog plana štednje.

Vlasti Federacije BiH imaju obavezu da, među ostalim, osiguraju 10-postotno smanjenje socijalnih davanja iz proračuna. Ona sada na godišnjoj razini iznose oko 165 milijuna eura.

Nasilnim prosvjedima pred sjedištem federalne vlade članovi udruga koje okupljaju razvojačene pripadnike Armije BiH i članove obitelji poginulih u ratu iznudili su prošli tjedan obećanje da njihova primanja neće biti smanjena.

Ministar Vrankić ocijenio je u srijedu kako je riječ o krajnje neprimjerenom pritisku, upozorivši kako se nasiljem ne mogu dovesti u pitanje činjenice poput one da tek 16 posto ukupnog broja korisnika različitih socijalnih naknada spada u kategoriju stvarno ugroženih, dok ih je čak 25 posto iz kategorije bogatih. "Tu se naprosto mora uvesti red", kazao je Vrankić.

BiH je od MMF-a trebala u trogodišnjem razdoblju dobiti 1,2 milijarde eura no odgoda provedbe stand-by aranžmana dovest će u pitanje taj iznos.

Guverner središnje banke BiH Kemal Kozarić također je upozorio kako na sudbinu stand-by aranžmana čeka i šest najjačih komercijalnih banaka koje posluju u zemlji i regiji.

S bankama-maticama iz Austrije, odnosno Italije koje imaju ogranke u BiH i regiji poput UniCredita, Reiffeisena, Intesa i Hypo Banke, u ponedjeljak je načelno dogovoreno da ne povlače kapital iz BiH te da osiguraju nastavak dodatnih novčanih plasmana.

Kozarić je kazao kako se taj dogovor smatra veoma važnim jer bi povlačenje bilo koje od tih velikih banaka s tržišta BiH vjerojatno imalo posljedice za cijelu regiju i domino učinak nesagledivih razmjera. "Uvjeren sam da i zbog toga BiH neće propustiti ovu šansu", kazao je Kozarić.

Ministar Vrankić je konstatirao kako duboko griješe oni koji misle da BiH može i bez MMF-a jer će bez stand-by aranžmana proračunski deficit sa sadašnjih 8,5 posto BDP-a vjerojatno uskoro narasti na 20 ili čak 30 posto što će dovesti do sloma cijelog sustava.