NUS-POJAVA

Azijske burze i funta oštro pale, vode zagovornici 'Brexita'

24.06.2016 u 07:16

Bionic
Reading

Na azijskim su burzama u petak rano ujutro cijene dionica oštro pale, dok je tečaj britanske funte prema dolaru potonuo 9 posto jer prvi rezultati referenduma ukazuju na vodstvo zagovornika izlaska Britanije iz Europske unije.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 6,00 sati bio u minusu više od 6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 1,3 i 3,8 posto.

Zbog toga je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 6,00 sati bio u minusu 3,3 posto, što je njegov najveći pad u posljednjih 10 mjeseci.

Oštar pad cijena dionica posljedica je prvih rezultata jučerašnjeg referenduma koji pokazuju da vode zagovornici izlaska Britanije iz Unije.

Nakon prebrojavanja glasova u 206 od 382 središta u zemlji, zagovornici izlaska iz EU-a vode s 51,3 naprema 48,7 posto glasova.

Posljednjih su dana cijene dionica na svjetskim burzama snažno rasle jer su ulagači 'igrali' na to da će Britanija ostati u EU, no sada se plaše da bi njezin izlazak mogao izazvati poremećaje na financijskim tržištima i naštetiti ionako krhkom rastu globalnog gospodarstva.

"Očekivali smo da će Britanci glasati za ostanak, no prilično je jasno da će ishod referenduma biti tijesan", kaže Tim Kelleher, direktor u ASB Bank.

Na poremećaje na tržištima ukazuje i jutrošnji pad tečaja funte prema dolaru za 9 posto, na 1,3550 dolara, što je veći pad britanske valute nego za vrijeme globalne financijske krize.

U jednom je trenutku cijena funte zaronila na 1,3459 dolara, najnižu razinu od 1985. godine.

Ulagači se povlače iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, i traže utočište u onima koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena.

Stoga je jutros snažno porastao japanski jen, pa je tečaj dolara potonuo na 101,54 jena, a u jednom je trenutku, po prvi puta od 2013. godine, zaronio i ispod 100 jena.

U odnosu na funtu, jen je, pak, poskupio 13 posto, što je natjeralo japanske dužnosnike na upozorenje da su pretjerane oscilacije tečajeva nepoželjne.

Osim britanske valute, pod pritiskom je i euro, pa je njegova cijena jutros potonula više od 3 posto, u jednom trenutku čak ispod 1,1000 dolara.

Pod pritiskom su i cijene nafte i drugih sirovina jer bi izlazak Britanije iz EU-a naštetio rastu globalnog gospodarstva.

Na američkom je tržištu cijena barela jutros potonula 2 dolara, na 48,10 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 1,9 dolara, na 49 dolara.

S druge strane, snažno je porasla, oko 8 posto, cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena, baš kao i japanska te švicarska valuta.

Rastu i cijene državnih obveznica, koje također slove za sigurnije investicije.