Jared Kushner na delti rijeke Vjose u Albaniji planira izgraditi dva megaresorta. Riječ je o zaštićenom području, zbog čega su mnogi aktivisti i stručnjaci za zaštitu okoliša na nogama. Smatraju da se albanski premijer Edi Rama dopuštanjem takvih projekata na ekološki najraznolokijim i najugroženijim područjima zapravo udvara Donaldu Trumpu
Osim širokih ekonomskih utjecaja, koje američki predsjednik Donald Trump uzrokuje kroz svoje izvršne uredbe, ponajprije carinama, on širi utjecaj i kroz neposredne projekte diljem svijeta.
Već otprije je poznato kako njegov zet Jared Kushner želi graditi luksuzni hotelsko-poslovno-stambeni kompleks na mjestu bombardiranog Generalštaba JNA u Beogradu. Prije nekoliko godina Kushner je bacio oko i na Albaniju, a taj projekt je tek sad privukao pažnju.
Naime, on u laguni Narta, samo jednom dijelu delte rijeke Vjosa, jednom od ekološki najraznolikijih područja u Europi, planira graditi luksuzni turistički resort, kao i na obližnjem otočiću Sazanu. Dosad je najveći tog prostora netaknut, no to uskoro ne bi trebalo biti tako.
Prije četiri godine je na sjevernom dijelu lagune Narta počela gradnja zračne luke. Radovi su trenutno pri kraju, unatoč protivljenju albanskih, ali i međunarodnih nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prirode, pozivajući se na Konvencije Vijeća Europe o očuvanju europskih divljih životinja i prirodnih staništa.
Zaštićena zona koja to nije
Unatoč tome što je Ministarstvo turizma i okoliša Albanije deltu rijeke Vjosa proglasio 'kritično ugroženom', a Međunarodna unija za očuvanje prirode navodi tu lokaciju kao 'gotovo ugroženom', albanski je parlament prošle godine dao ovlasti posebnom odboru na čijem je čelu premijer Edi Rama za odobravanje velikih projekata turističke infrastrukture u zaštićenim područjima. Zanimljivo, ta je odluka donesena svega tri dana nakon što je Kushner obznanio svoje projekte.
A riječ je o resortu koji će sadržavati 6000 smještajnih jedinica i prostirati se na 450 hektara. Uz luksuzne apartmane i vile, resort će sadržavati trgovački centar, bazene, marine, ali i pristanište za jahte i brodove koji će ploviti upravo u smjeru nove zračne luke. Uz to, Kushner planira slično odmaralište površine 570 hektara na nenaseljenom otoku Sazan, udaljene šest nautičkih milja od obale, odnosno delte rijeke Vjosa, ali unutar morskog nacionalnog parka.
Pretprošle je godine rijeka Vjosa proglašena nacionalnim parkom u cijeloj svojoj duljini, osim delte, koja je bila zaštićena od eksploatacije drugim propisima i međunarodnim konvencijama, koje su lanjskim potezom parlamenta, očito dokinute.
Po uzoru na Hrvatsku
Većina rijetkog stanovništva koje se ne bavi turizmom, a pogotovo zemljoposjednici, koji se pitaju udvara li se albanska vlada Kushneru kako bi dobila naklonost Donalda Trumpa. Premijer Rama je takve navode odbacio, a Kushnerove projekte nije htio komentirati na upit New York Timesa, kao niti predstavnici nadležnih ministarstava te tvrtke Arup, koju je Kushnerova kompanija odabrala kao glavnog inženjerskog konzultanta za projekt.
'Prepoznajemo bogatu bioraznolikost i prirodni krajolik u i oko lagune Narta. Iako su dijelovi područja povijesno bili pod utjecajem poljoprivrede i ljudske intervencije, naš glavni plan osmišljen je kako bi se obnovili i poboljšali ekološki uvjeti', rekao je Asher Abeshera iz Affinity Partnersa dodavši da će 'nova zračna luka dodatno poboljšati povezanost, čineći ovu iznimnu destinaciju još poželjnijom'.
No, postavlja se pitanje je li to vizija turizma koju Albanija želi. Naime, prošle godine Albanija je bila peta najsiromašnija zemlja u Europi. Turistički gledano, prije dvije godine su zabilježili četvrti najveći porast broja dolazaka gostiju na svijetu. Uzore, prije svega vide u Italiji, koja je već dokazana turistička destinacija, ali i u Hrvatskoj koja je u 30 godina nakon ratnog razaranja, od skrivene destinacije postala jedna od najpoželjnijih, što je dovelo i do toga da se gospodarstvo preorijentiralo na turizam i druge povezane usluge. Zbog toga, Hrvatska u ovim trenucima ima jedan od najbrže rastućih BDP-a u Europi.
Omjer dobivenog i izgubljenog
Dakle, elitni turizam bi mogao donijeti ekonomske blagodati, poput većeg broja radnog mjesta i viših plaća. No, što će Albanija izgubiti? 'Rama žrtvuje blaga koja bi ovdje mogla stvoriti održivo turističko gospodarstvo - gospodarstvo koje funkcionira za sve, a ne samo za odabrane', rekao je ornitolog Joni Vorpsi.
On, kao i većina aktivista smatra da će se sezonska odmarališta zimi pretvoriti u 'gradove duhova', a da bi većina prihoda vjerojatno završila u sefovima kompanija koje posjeduju odmarališta, a ne državi ili lokalnom stanovništvu. Smatra da će doći do svojevrsnog domino efekta.
'Čak i ako Kushner planira graditi zeleno, kao što obećava, uništavanje nezamjenjivog ekosustava nije zeleno. Doći će domino efekta od lagune sjeverno, duž cijelog ovog divljeg dijela obale, jer kada se izgradi jedno odmaralište, zašto se ne bi gradila i druga', ustvrdio je Vorpsi.